Słupscy licealiści tworzą własnego satelitę

Słupscy licealiści z puszki po napoju skonstruują satelitę. Nazywają się „Zespołem 13 OZ” z I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Krzywoustego w Słupsku i wezmą udział finale pierwszej polskiej edycji międzynarodowego konkursu European CanSat.

Słupscy licealiści tworzą własnego satelitę

Ich satelita ma obudowę wykonaną w technologii druku 3D i potrafi wizualizować w czasie rzeczywistym dane na serwerze internetowym. Finałowe mini satelity wzbiją się w powietrze 9 kwietnia, na poligonie w Nowej Dębie. Uczniowie muszą umieścić w puszce całe wyposażenie satelity, czyli system zasilania, komputer pokładowy, moduł komunikacji i niezbędne czujniki. Gotowe CanSaty zostaną umieszczone w specjalnej rakiecie i wyniesione na wysokość kilku kilometrów. Spadając ku Ziemi, przeprowadzą różnorodne badania, zaprojektowane przez uczniów. Mogą one dotyczyć poziomu promieniowania jonizującego, aktywności słońca, wilgotności powietrza czy temperatury.

– Polscy uczniowie i studenci już od kilku lat biorą udział w zawodach CanSatów. W 2013 roku sukces odniosła drużyna Kraksat z Krakowa, która zajęła pierwsze miejsce na europejskich finałach uczniowskich w Holandii. Jeszcze lepszym rokiem okazał się 2015, kiedy studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej zwyciężyli w zawodach CanSat Competition w Teksasie, a drużyna licealistów Techswarm z tego samego miasta zajęła II miejsce w konkursie europejskim – mówi Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy CNK – W tym roku polski finał odbędzie się na poligonie i w aeroklubie pod Sandomierzem, 7-10 kwietnia.

inline