Podpisanie umowy na budowę drugiej jezdni S6 obwodnicy Słupska

Inwestycja drogi krajowej S6 nabiera tempa. Przyjęta przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego uchwała gwarantuje finansowanie ze środków Krajowego Funduszu Drogowego. Dzięki temu kolejne odcinki drogi powstają szybciej niż we wcześniej planowanej formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Dzisiejsze podpisanie umowy na następny odcinek priorytetowej dla mieszkańców Pomorza trasy S6 to inwestycja, która usprawni komunikację lokalną, ale poprawi też dojazd dla turystów. Obecnie obwodnica Słupska jest drogą dwujezdniową tylko w obrębie węzłów stąd konieczność jej rozbudowy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała dziś umowę na budowę kolejnego odcinka trasy S6. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Słupska i Pomorza. Zgodnie z wcześniej złożonymi obietnicami realizujemy plan budowy drogi ekspresowej S6. Podpisanie umowy na budowę jezdni o długości prawie 9,5 km, druga jezdnia w ciągu drogi S6 (obwodnica) oraz ogłoszona budowa DK21 i planowana druga obwodnica Słupska to zapewnienie spójnego systemu drogowego, który usprawni dojazd nad morze i zapewni odciążenie Słupska – mówi rzecznik rządu Piotr Müller.

Ogłoszenie kolejnego przetargu na budowę trasy S6

Podpisano dzisiaj (tj. 28.05.2021 r. przyp.red.) umowę na kolejny odcinek trasy S6, a konkretnie na tzw. drugą jezdnię aktualnej Obwodnicy Słupska. Fragment budowanej drogi to ok. 9,5 km odcinka zapewniający poszerzenie jezdni południowej do wymaganej szerokości 10 metrów wraz z poprawą jej odwodnienia. Na nowej trasie zostaną także zaprojektowane i wybudowane cztery obiekty mostowe, w tym największy z nich – drugi most przez rzekę Słupię.

W kwietniu podpisaliśmy umowę na budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. W tym roku oddamy do użytku Trasę Kaszubską od Gdyni do Bożegopola Wielkiego. Dzisiaj zaś robimy kolejny krok w kierunku sprawnego i bezpiecznego połączenia Słupska z Trójmiastem i z Koszalinem – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

budowa drugiej jezdni S6 obwodnicy Słupska
budowa drugiej jezdni S6 obwodnicy Słupska

Obwodnica podzielona na 3 odcinki budowy

Umowa, która została dziś podpisana obejmuje budowę drugiego etapu istniejącej obwodnicy Słupska – budowę jezdni północnej na odcinkach międzywęzłowych. Fragment trasy rozciąga się na terenie województwa pomorskiego, w powiecie słupskim na oraz na terenie gmin Kobylnica i Słupsk.

Odcinek inwestycji zlokalizowany jest na odcinkach budowy jezdni północnej:
odcinek 1: pomiędzy węzłami Reblinko – Kobylnica – dł. 2340 m
odcinek 2: pomiędzy węzłami Kobylnica – Głobino – dł. 4970 m
odcinek 3: pomiędzy węzłami Głobino – Redzikowo – dł. 2200 m

Dobre drogi, lepsza jakość jazdy

W ramach inwestycji budowy trasy S6 to wielki krok dla Pomorza. To długo wyczekiwany projekt przez mieszkańców, który ułatwi płynność w komunikacji. Dzięki tej budowie tworzona jest nowa, ekspresowa droga, która wpłynie na komfort podróżujących a także zwiększy bezpieczeństwo na trasie.

S6 będzie głównym łącznikiem między największymi miastami na północy Polski. To wspólny interes Pomorza, aby poprawić jakość przejazdów. Źródło finansowania w całości z budżetu państwa zapewnia szybszą realizację inwestycji. Jest to też potwierdzenie obietnic złożonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Etapy budowy S6
Etapy budowy S6

Dodatkowe środki z budżetu państwa

Na projekt inwestycji S6 zostały przekazane dodatkowe fundusze z środków budżetu państwa, które zostały przeznaczone na ten odcinek trasy. Jeszcze w tym roku zostaną ogłoszone przetargi na odcinki od obwodnicy Słupska do Koszalina.

Efekty widoczne gołym okiem

W województwie pomorskim w trakcie budowy są już 3 odcinki trasy S6. Obecnie trasa realizowana jest pomiędzy Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości ok. 42 km. Większość z nich powinna być gotowa w tym roku. Już w najbliższych tygodniach zostaną podpisane umowy na odcinek między Lęborkiem (Leśnicami) a Bożympolem Wielkim oraz odcinki od Lęborka aż do Słupska. Niedawno podpisano umowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej: odcinek Chwaszczyno – Żukowo (ok. 16,3 km) oraz odcinek Żukowo – Gdańsk Południe (ok. 16 km) wraz z obwodnicą Żukowa (ok. 7 km).

Budowa S6 to niezaprzeczalny fakt. Inwestycja jest w realizacji, a budowa kolejnych odcinków trwa. Jestem bardzo szczęśliwy widząc rozwój infrastruktury drogowej w naszym regionie. Postępy jakie obserwuję z miesiąca na miesiąca motywują mnie do jeszcze bardziej intensywnych działań na rzecz regionu. Zachęcam do śledzenia postępów prac na stronach internetowych GDDKiA – powiedział Piotr Müller poseł na Sejm RP.