22 zwycięzców LR na starcie w Sopocie

Podczas CSI w ramach CAVALIADY Sopot na starcie zobaczymy 180 par z 6 państw – Grecji, Niemiec, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Polski. Będzie wśród nich wiele gwiazd, którzy mogą pochwalić się zwycięstwami w prestiżowych konkursach zaliczanych do światowego rankingu.

22 zwycięzców LR

Zawodnikiem z aktualnego TOP 100 rankingu FEI jest Łotysz Kristaps Neretnieks. Tylko w 2023 roku, wygrał aż 9 konkursów rankingowych, w tym jeden podczas CSIO5* w Abu Zabi i jeden podczas CSI4* 4Foulee w Poznaniu. Po raz drugi w swojej karierze zakwalifikował się do Igrzysk Olimpijskich i jest też wiceliderem subligi północnej Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Bardzo skuteczną zawodniczką jest też Łotyszka Laura Penele, która w zeszłym roku wygrała ORLEN Grand Prix podczas CSI w Łącku.

Łotysz Kristaps Neretnieks na Quintes - fotografia Dava Palej
Łotysz Kristaps Neretnieks na Quintes – fotografia Dava Palej

Angelos Touloupis

Gwiazdą numer dwa będzie Grek Angelos Touloupis – mistrz krajów bałkańskich z roku 2021. W karierze wygrał już 11 konkursów zaliczanych do rankingu FEI w tym trzy w roku 2023. Zwycięzca Grand Prix CAVALIADY w Warszawie i wicelider rankingu CAVALIADY Tour 23/24. Jest też liderem subligi południowej Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata.

W bardzo silnym składzie wystąpią nasi zachodni sąsiedzi. Harm Lahde w roku 2021 na Just A Dream wygrał Mistrzostwa Świata Młodych Koni. W swojej karierze siedmiokrotnie triumfował w konkursach zaliczanych do rankingu FEI. Obecnie sklasyfikowany jest na 4 miejscu w rankingu CAVALIADY Tour. Równie dobra jest jego partnerka życiowa – Finja Bormann, która zwycięstw rankingowych ma już na swoim koncie 11. Doskonałą formę reprezentuje ostatnio Sven Gero Hünicke. On w sezonie 2023 wygrał Grand Prix na CSI2* w Vilamoura oraz był trzeci w trzygwiazdkowych Grand Prix: w Linzu i Redefin.

Wiernymi uczestnikami CAVALIADY są Litwini. Wśród nich najbardziej utytułowany jest Andrius Petrovas – trzykrotny uczestnik finałów Pucharu Świata. Brał udział w Mistrzostwach Świata w Herning w 2022 roku. Zawodnik bardzo skuteczny, który w ciągu ostatnich 10 lat wygrał 28 konkursów zaliczanych do światowego rankingu. Zwycięstwami w klasach rankingowych FEI mogą pochwalić się też bracia Petraitis – Matas Mistrz Litwy 2023 i Kristupas – Mistrz Litwy 2023.

Andrius Petrovas - Litwin na Linocoln - fotografia Dava Palej
Andrius Petrovas – Litwin na Linocoln – fotografia Dava Palej

Najliczniejszą grupę zgłoszonych stanowią Polacy z mistrzem Polski i liderem rankingu PZJ na czele – Tomaszem Miśkiewiczem. Warto wymienić też innych Polaków, którzy w swojej karierze wygrywali konkursy LR. Są to: Jan Bobik, Wojciech Dahlke, Andrzej Głoskowski, Mściwoj Kiecoń, Aleksandra Kierznowska, Daria Kobiernik, Krzysztof Ludwiczak, Natalia Palmowska, Dajana Pawlicka, Grzegorz Psiuk, Dawid Skiba i Jacek Zagor.

CAVALIADA w Sopocie

CAVALIADA w Sopocie odbędzie się w dniach 1-4 lutego 2024 w ERGO ARENIE. W ramach zawodów CSI2* zostanie rozegranych 9 konkursów, w tym dwa zaliczane do świtowego rankingu. Będzie to piątkowa Duża Runda oraz niedzielne PKO Bank Polski Grand Prix. Inne bardzo prestiżowe ze skokowego programu to: Speed Masters (czwartek), Speed & Music (piątek) i konkurs barier (sobota). Międzynarodową rywalizację CSI uzupełni 6 konkursów CAVALIADA Open Tour (CSIAm).

Organizatorem CAVALIADA Sopot jest Grupa MTP. Sponsorem głównym PKO Bank Polski, strategicznym sponsorem jest ORLEN, Miastem Gospodarzem Sopot, a partnerami Województwo Pomorskie i Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Ważne linki:
Strona www: https://sopot.cavaliada.pl/pl/
Dla zawodników: https://sopot.cavaliada.pl/pl/zawodnicy
Program: https://sopot.cavaliada.pl/pl/kibice/program/program-wydarzenia-cavaliada-sopot-2024/
Bilety: https://tobilet.pl/cavaliada-sopot-2024.html
Zapraszamy do skorzystania z transmisji online na: https://live.cavaliada.pl/

Informacja i zdjęcia: Grupa MTP, organizator CAVALIADA Sopot.

Fotografie: Dava Palej.