O tym, że Słupsk to wartościowe miasto z silną uczelnią regionalną, mogli przekonać się studenci z blisko 30 uczelni z całego kraju. Kilkadziesiąt osób m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Krakowskiej, Warszawskiej, czy też Łódzkiej wzięło udział w tygodniowej konferencji.
Szkolili się w Słupsku
Gospodarzem wydarzenia była Akademia Pomorska w Słupsku, a studentów do wyboru tego miasta namówił Piotr Müller – poseł z Pomorza, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a wcześniej wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Blisko 50 godzin szkoleniowych, 7 dni, 16 trenerów, zaowocowało 12 projektami studenckimi, z których został wyłoniony jeden najlepszy.
– Naszym zadaniem, jako Parlamentu Studentów RP, jest dbanie o stały rozwój przedstawicieli samorządów studenckich z całego kraju. Tygodniowa Akademia PSRP to właśnie przykład projektu, w którym inspirujemy i szkolimy naszych liderów studenckich – powiedział Dominik Leżański, przewodniczący Parlamentu Studentów RP, organizacji która jest oficjalnym głosem wszystkich studentów.
Do wyboru Słupska jako miejsca spotkania przedstawicieli samorządów studenckich z całej Polski namówił Piotr Müller – poseł z Pomorza, rzecznik prasowy rządu Premiera Mateusza Morawieckiego. – Studenci to nasze kadry przyszłości, które trzeba wspierać w rozwoju. Takie spotkania owocują licznymi projektami, współpracą osób z całej Polski, a także zapewniają niezapomniane emocje i przyjaźnie na długie lata. W końcu czasy studenckie to dla wielu osób jeden z najważniejszych okresów w życiu. Bardzo się cieszę, że organizatorzy przyjęli nasze zaproszenie i Akademia PSRP odbyła się w moim rodzinnym Słupsku.
Projekty: od pomysłu do realizacji
Akademia PSRP #zaPROJEKTowani miała na celu zwiększyć kompetencje studentów w zarządzaniu projektami, ale także w inicjowaniu ich i organizowaniu od samego początku.
Uczestnicy każdego dnia brali udział w szkoleniach i warsztatach. Łącznie było to blisko 50 godzin szkoleniowych. Za sprawą 16 trenerów, którzy razem z uczestnikami przyjechali do Słupska, studenci mieli okazję dowiedzieć się więcej o zarządzaniu zespołem oraz czasem w zespole projektowym, postępowaniu w sytuacjach trudnych, czy też delegowaniu zadań i ich egzekwowaniu.
Promocja ziemi słupskiej
Podczas wyjazdowego szkolenia w Słupsku nie zabrakło również mniej formalnych sposobów przekazywania wiedzy, m.in. quizów oraz gier rywalizacyjnych. Po całym dniu spędzonym w salach wykładowych Akademii Pomorskiej studenci korzystali także z uroków miasta i okolic.
Bardzo się cieszę, że Akademia PSRP odbyła się w Słupsku. Organizacja Akademii właśnie tu była strzałem w dziesiątkę. Pomimo, że większość czasu spędziliśmy uczestnicząc w zajęciach, to znaleźliśmy kilka chwil, aby zwiedzić miasto. Oczywiście nie mogliśmy sobie również odmówić krótkiego wyjazdu nad morze – podkreślił Dominik Leżański.
Profesjonalne badanie wśród młodzieży akademickiej
Przez cały okres trwania Akademii uczestnicy oprócz udziału w szkoleniach, pracowali także w mniejszych grupach nad swoimi projektami. Łącznie powstało ich 12. Zostały ocenione przez trenerów, członków PSPR oraz przedstawiciela słupskiej uczelni. Wewnętrzną konkurencję wygrał projekt Analiza Potrzeb Studenckich, przygotowany przez uczestników z Łodzi, Krakowa, Warszawy i Wrocławia. Studenci planują przeprowadzić profesjonalne badanie wśród młodzieży akademickiej, aby dokładnie poznać jej oczekiwania względem działalności samorządów oraz organizacji studenckich na polskich uczelniach. Dla zwycięskiego projektu PSRP przekazało na ten cel 10 tys. złotych.
Fotografie Krystian Telesz.