„Bezpiecznie w mieście” – program inwestycyjny miasta Słupsk. Planowana inwestycja pod nazwą „Bezpiecznie w mieście – Kompleksowy program budowy i modernizacji przejść dla pieszych w M. Słupsk” stanowi integralny program budowy i modernizacji pięciu przejść dla pieszych w mieście Słupsk.
Program jest dobrze zaplanowaną realizacją, która uzyskała wsparcie w ramach rządowego programu pod tytułem „Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”. I trzeba przyznać, że w tym przypadku Urząd Miejski, przynajmniej na etapie planowania, stanął na wysokości zadania.
Przypomnę tylko.
Na podstawie uchwały nr 172 Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2022 r. (M.P. poz. 867) od 2022 r. realizowany jest „Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”.
Analogicznie jak w roku ubiegłym, w 2024 roku na realizację Programu w budżecie państwa została zabezpieczona rezerwa celowa w wysokości 12.000.000 złotych. Zgodnie z Programem jednostki samorządu terytorialnego i organizacje pozarządowe mogły składać wnioski o dofinansowanie inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa w ramach:
– celu szczegółowego nr 1 – Wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa,
celu szczegółowy nr 2 – Podnoszenie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania.
Podobnie jak w roku ubiegłym jako priorytetowe projekty traktowane były te, które przewidywały działania związane z budową/modernizacją/doposażeniem przejść dla pieszych oraz zapewnieniem bezpieczeństwa w miejscach szczególnie niebezpiecznych z uwzględnieniem budowy/modernizacji systemów monitoringu miejskiego, ale także działania w obszarze bezpieczeństwa dzieci.
W związku z rozstrzygnięciem konkursu na dofinansowanie projektów w ramach Programu w roku 2024 łącznie do dofinansowania wskazano 128 projektów na kwotę 12 000 000 zł.
„Bezpiecznie w mieście – Kompleksowy program budowy i modernizacji przejść dla pieszych w mieście Słupsk”
Zapewne na podstawie przeprowadzonych badań lub ankiet wybrano kilka newralgicznych punktów komunikacyjnych na mapie miasta Słupsk. Nie dotarłem do tych analiz, dlatego to tylko moje gdybanie i przypuszczenia. Nie umniejsza to faktowi, że według mojej opinii wybrano trafnie lokalizacje wymagające poprawy i inwestycji.
Przejścia zlokalizowane są na trzech największych osiedlach miasta oraz w ciągu drogi wojewódzkiej 210. Razem wyznaczono pięć obszarów wymagających poprawy:
– dwa przejścia dla pieszych na ulicy Hubalczyków (Osiedle Westerplatte),
– jedno przejście dla pieszych na ul. Zaborowskiej (droga pomiędzy Osiedlem Niepodległości i Osiedlem Zachód),
– jedno przejście dla pieszych na Alei 3‐go Maja (Osiedle Zatorze),
– jedno przejście dla pieszych na ulicy Kaszubskiej (droga wojewódzka DW210).
Proponowane do wprowadzenia rozwiązania inwestycyjne, technologiczne i techniczne:
– montaż urządzeń doświetlających oraz fluorescencyjnego oznakowania poziomego i pionowego. Rozwiązanie to ma na celu zwiększenie widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego – pieszych i rowerzystów, a także samych przejść, zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa komunikacyjnego.
– zakup i montaż specjalnych płyt dotykowych z wypustkami celem dostosowania przejść do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących.
– w związku z lokalizacją planowanych do przebudowy przejść dla pieszych w okolicach obiektów użyteczności publicznej, w tym: szkół, przedszkoli, żłobka planowane jest przeprowadzenie wśród uczestników ruchu drogowego działań edukacyjno – profilaktycznych mających na celu wzrost świadomości w zakresie prawidłowego poruszania się na przejściach dla pieszych lub w ich okolicach.
I chociaż uzyskana kwota nie jest zbyt wielka (uzyskano bowiem 100 000,00 zł). To wydawać by się mogło, że można w ramach tej kwoty zrobić więcej. Nie znam kosztorysów. Nie chcę być niesprawiedliwy w osądzie. Nie chciałbym po prostu, żeby się okazało po realizacji, że większa część środków poszła na ostatni punkt — czyli pogadanki, plansze informacyjne, misie, chorągiewki i naklejki zamiast na rozwiązania czysto techniczne.
Cóż. Pozostaje nam, pozostaje mi z uwagą śledzić tą dobrze zaplanowaną inwestycje i zobaczyć jak z tego zadania wywiązali się inspektorzy nadzorujący projekt ze strony Miasta Słupsk.
Kompleksowy program budowy i modernizacji przejść dla pieszych w mieście Słupsk
Okres realizacji: 2024 r.
Całkowita wartość inwestycji: 122 000,00 zł
Dofinansowanie: 100 000,00 zł
Wkład własny Miasta: 22 000,00 zł
Data podpisania umowy: 26.07.2024 r.