Ostropest plamisty

Ostropest plamisty działa regenerująco na wątrobę i wzmacnia organizm. Dlatego stosowany jest jako jeden ze składników bazowych mieszanek ziołowych. Sprawdź, jakie dokładnie działanie wykazuje ta roślina oraz jak prawidłowo ją stosować?

Ostropest plamisty – właściwości lecznicze

Sylimaryna to ważna substancja, którą posiada ostropest plamisty, właściwości tego składnika są nieocenione dla wątroby. Dzięki niej, ostropest działa regenerująco na wątrobę, a dokładnie: hamuje procesy starzenia się komórek wątroby wspomaga regenerację hepatocytów (komórek wątrobowych) uszczelnia błony komórkowych chroni błonę śluzową żołądka przed uszkodzeniem chroni przed marskością wątroby wpływa na prawidłowe stężenie glukozy we krwi oraz poprawia wrażliwość komórek na insulinę reguluje poziom cholesterolu i triglicerydów we krwi hamuje rozwój komórek nowotworowych (zwłaszcza płuc i prostaty) wzmacnia komórki nerek i serca zmniejsza uszkodzenia szpiku, śledziony, wątroby oraz oparzeń skutek radioterapii redukuje uszkodzenia DNA wywołane promieniowaniem ultrafiolegowym hamuje procesy apoptozy, czyli śmierci komórek organizmu zwiększa produkcję żółci (działa żółciopędnie) i usprawnia proces trawienia działa odtruwająco, przez co można go stosować po ciężkich zatruciach m.in. muchomorem sromotnikowym lub przedawkowaniu alkoholu. działa przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Różowy kwiat ostropestu plamistego
Różowy kwiat ostropestu plamistego

Ostropest plamisty stosowany jest również w kosmetyce, ponieważ łagodzi objawy trądziku różowatego. Rozjaśnia skórę oraz przyspiesza jej regenerację. U diabetyków przyspiesza gojenie ran. Nasiona ostropestu zawierają również: witaminę E – sny przeciwutleniacz, który zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie komórek oraz będące przyczyną chorób układu krążenia olejki eteryczne i gorycze – wspomagają proces trawienia oraz działają spazmolityczne (rozkurczowo) kwasy: linowy, oleinowy i palmitynowy – chronią serce i układ krążenia przed działaniem wolnych rodników sterole roślinne – regulują poziom złego cholesterolu Z uwagi na regeneracyjne właściwości, doskonale działa ostropest na wątrobę. Dlatego możesz go stosować w celu regeneracji tego narządu. Codziennie spożywamy produkty spożywcze, w których znajdują się chemiczne związki. Nawet warzywa i owoce są sztucznie nawożone i pryskane, dlatego zawierają zanieczyszczenia. Nasiona ostropestu mogą przyjmować osoby, których wątroba jest obciążona, m.in. długotrwałym przyjmowaniem leków.

Ostropest plamisty – przeciwwskazania do stosowania

Ostropest plamisty, pomimo że posiada szereg właściwości prozdrowotnych, zwłaszcza regenerujących wątrobę, nie może być stosowany przez wszystkich. Z czym nie łączyć ostropestu? Przede wszystkim ostrożność w przyjmowaniu nasion tej rośliny, powinny zachować osoby stosujące leki z metronizadolem. Nie należy spożywać ostropestu również w przypadku niedrożności kanalików żółciowych, ponieważ może to doprowadzić do żółtaczki i utrudnienia odpływu oraz nagromadzenia żółci w woreczku. Ostropest u kobiet w ciąży, również nie powinien być zażywany. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który oceni czy łączenie ostropestu z przyjmowanymi lekami jest bezpiecznie.

Olej roślinny z ostropestu plamistego - Słupska Olejarnia
Olej roślinny z ostropestu plamistego – Słupska Olejarnia

Ostropest mielony – jak stosować?

Wiele osób docenia ostropest mielony, jak stosować, aby uzyskać efekty zdrowotne. Możesz to robić odpowiednio do wybranego środka: Ostropest plamisty tabletki – 35 -100 mg z wyciągiem, 2 – 3 razy na dobę po posiłku Olej z ostropestu plamistego – 3 łyżeczki na dobę Ostropest mielony – 2-3 łyżeczki na dobę, popijając szklanką niegazowanej wody. Zmielone nasiona oczyszczają układ trawienny, w tym jelita Ostropest plamisty w celu uzyskania efektów zdrowotnych, powinien być stosowany w kuracji przez okres od 1 do 6 miesięcy. Objawy oczyszczania wątroby ostropestem Objawy oczyszczania wątroby ostropestem mogą być odczuwalne w różnym stopniu – w zależności od stężenia zanieczyszczeń. Dlatego podczas kuracji możesz zauważyć, takie symptomy detoksykacji jak: wysypka lub krostki lekkie nudności zgaga gorzki lub kwaśny smak w ustach zmiany na języku (pęknięcia, podrażnienia, jasny nalot) To objawy, które mogą wystąpić, jeśli zaczniesz przyjmować ostropest, na co pomaga już wiesz. Poznaj zatem korzyści, które uzyskasz gdy już Twoja wątroba się oczyści: zdrowy wygląd skóry więcej energii na co dzień lepszy sen prawidłowa praca układu trawiennego większa odporność organizmu.

Jak ostropest działa na trzustkę?

Wiele osób zastanawia się, jak wpływa ostropest na trzustkę. Nasiona tej rośliny usprawniają proces trawienia. Trzustka to organ odpowiedzialny za produkcję insuliny i stężenie cukry we krwi. Prawidłowo funkcjonujący narząd sprawia, że poziom insuliny w naszym organizmie jest w normie i chroni nas przed cukrzycą. W przypadku zaburzeń, może dojść do podwyższenia stężenia cukru i z czasem powstaje cukrzyca. Natomiast systematyczne przyjmowanie ostropestu plamistego, regeneruje komórki trzustki i pozytywnie wpływa na pracę tego narządu oraz obniża poziom cukru we krwi.

Ostropest plamisty posiada szereg właściwości prozdrowotnych i regenerujących komórki wątroby. Nasiona tej rośliny pomagają osobom cierpiącym z powodu toksyczno-metabolicznych uszkodzeń wątroby. Możesz przyjmować go w różnej postaci, aby nie tylko usuwać toksyny z wątroby, lecz także regenerować ten narząd i chronić przed marskością.