Dieta bez glutenu i bez laktozy

Dieta bez glutenu i bez laktozy to sposób żywienia, w którym wyeliminowane są produkty zawierające gluten i laktozę. Jest to konieczne dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu (celiakię) lub nietolerancję laktozy.

Dieta bez glutenu i bez laktozy

Bez glutenu i bez laktozy
Bez glutenu i bez laktozy

Gluten

Gluten to białko występujące w pszenicy, jęczmieniu, żytnim oraz ich pochodnych, takich jak mąka pszenna, bulgur, kasza jęczmienna czy seitan. Osoby z celiakią muszą całkowicie wyeliminować gluten ze swojej diety, ponieważ ich organizm reaguje na niego negatywnie, uszkadzając błonę śluzową jelit i utrudniając wchłanianie składników odżywczych.

Laktoza

Laktoza jest naturalnym cukrem obecnym w mleku i produktach mlecznych. Osoby z nietolerancją laktozy nie mają wystarczającej ilości enzymu laktozowego (laktazy), który jest potrzebny do trawienia laktozy. To powoduje objawy takie jak wzdęcia, ból brzucha i biegunka po spożyciu produktów mlecznych.

Danie bez glutenu i bez laktozy
Danie bez glutenu i bez laktozy

Jeśli planujesz przejść na dietę bez glutenu i bez laktozy, musisz skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że masz właściwą diagnozę i zrozumieć, jak zbilansować swoją dietę, aby uniknąć niedoborów składników odżywczych – mówi Wojciech Szczyglak, dietetyk i ekspert żywieniowy w cateringu FIT SZAMKA .

Dieta bez glutenu i bez laktozy

Oto kilka przykładów produktów, które można spożywać w diecie bez glutenu i bez laktozy:

Mięso, ryby, drób i jaja
Warzywa i owoce
Strączkowe (np. fasola, soczewica, ciecierzyca)
Orzechy i nasiona
Bezglutenowe zboża i mąki (np. ryż, kukurydza, gryka, quinoa, amarantus)
Produkty mleczne bez laktozy (np. mleko migdałowe, mleko ryżowe, jogurt kokosowy)
Bezglutenowe produkty wypiekowe (np. chleb ryżowy, makaron z mąki kukurydzianej, mąka ziemniaczana)

Posiłek bez glutenu i bez laktozy
Posiłek bez glutenu i bez laktozy

Ważne jest również dokładne czytanie etykiet produktów spożywczych, ponieważ wiele z nich może zawierać ukryty gluten lub laktozę. Na rynku dostępne są również specjalne produkty oznaczone jako „bezglutenowe” i „bezlaktozowe”.

Pamiętaj, że dieta bez glutenu i bez laktozy może być skuteczna w przypadku nietolerancji lub alergii na te składniki, ale nie jest odpowiednia dla każdego. Jeśli nie masz medycznego powodu, aby unikać glutenu i laktozy, ważne jest, aby utrzymać zróżnicowaną i zrównoważoną dietę, dostarczającą niezbędne składniki odżywcze.