Wójt Gminy Słupsk Barbara Dykier, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk oraz Centrum Usług Społecznych Gminy Słupsk zapraszają na uroczyste obchody Święta Niepodległości.
11 listopada to dzień szczególny dla Polski i Polaków, obchodzony w hołdzie bohaterom, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju. Z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości, serdecznie zapraszamy na uroczyste obchody, które odbędą się w Jezierzycach Osiedlu i Swołowie.
Obchody Święta Niepodległości w Gminie Słupsk
Harmonogram wydarzenia w Jezierzycach:
Msza Święta w intencji Ojczyzny – godz. 10:00 / kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Jezierzycach. Po Mszy Świętej nastąpi uroczysty pochód „Świętujmy razem”- biało-czerwony przemarsz przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Gminy Słupsk.
Koncert „Tribute To Zbigniew Wodecki” – godz. 11:11 / hala widowiskowo-sportowa w Jezierzycach. „Tribute To Zbigniew Wodecki” to wielowymiarowe widowisko sceniczne prezentujące największe przeboje twórcy „Chałup”. Oprócz doświadczenia muzyki na żywo w autorskich aranżacjach Włodzimierza Korcza, Maxa Fedorova czy Jana Krutula to występ wyjątkowych solistów, zespół wokalny i band instrumentalny, okraszony feerią świateł i ruchem scenicznym. Koncert to wehikuł czasu, który zabiera publiczność w świat żywych wspomnień o Zbigniewie Wodeckim.
Fenomenalne, wymagające ekstremalnych czasem umiejętności wokalnych, popisy 10-osobowego zespołu Polyphonics pod kierownictwem Pawła Głowińskiego, przyprawiające o dreszcz brzmienie żywej trąbki, skrzypiec, fortepianu, gitary basowej czy perkusji, przeboje takie jak „Zacznij od Bacha”, „Lubię wracać tam gdzie byłem”, „Z tobą chcę oglądać świat” czy „Oczarowanie” to wszystko usłyszymy podczas wyjątkowego koncertu.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Wydarzenia towarzyszące Gęsinie w Zagrodzie Swołowo.
Wydarzenie “Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” to impreza, która od kilkunastu lat zrzesza tysiące miłośników kulinariów. Organizatorem imprezy jest Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, jednak Zagroda Inicjatyw Twórczych od początku również włącza się w „Gęsinę”. Na terenie Zagrody nr 5 odbędą się wydarzenia towarzyszące.
Przez najbliższy listopadowy weekend, Zagroda zamieni się w magiczne miejsce, poświęcone kulinariom, warsztatom i dobrej zabawie.
Program wydarzenia:
10 listopada (piątek) godz. 18:00 – kolacja z menu degustacyjnym w Stodole przygotowana przez finalistę programu Top Chef – Jana Kilańskiego.
11 listopada (sobota) od godz. 10:00 będą odbywać się warsztaty dla dzieci z szycia maskotki gąski, które poprowadzi Olga Hanowska. Warsztaty odbędą się w dwóch turach, na które obowiązują wcześniejsze zapisy.
Od godziny 13:00 w Zagrodzie funkcjonował będzie Wiejski Street Food, czyli dania z gęsiny serwowane w Stodole. Będzie można spróbować m.in. gęsiego żuru z jajkiem przepiórczym, gęsim mięsem i pieczonym ziemniakiem lub kremu z dyni Hokkaido z kładzionymi kluskami, prażonymi pestkami dyni i olejem rzepakowym. Z dań będą serwowane również kopytka z gulaszem z gęsim, piklowanymi burakami, polskim pesto czy hot dog z szarpaną gęsiną, piklowaną czerwoną kapustą i majonezem ziołowym. Wiejski Street Food serwowany będzie również w niedziele.
Podsumowaniem tego wyjątkowego dnia będzie wyjątkowy koncert. 11 listopada o godz. 17:00 wystąpi zespół – SVAHY z repertuarem z najnowszej produkcji platformy Netflix Polska – muzyką z filmu „Znachor”, której autorem jest pochodzący z Jezierzyc kompozytor Paweł Lucewicz.
„Jesteśmy trzema dziewczynami z miasta, które zapałały miłością do tradycyjnej, wiejskiej muzyki. Wspólnie odkryłyśmy ludowe utwory z malowniczo położonej krainy zwanej Pałukami oraz z Kujaw, gdzie kiedyś wiatr niósł opowieści od wioski do wioski” – opowiadają SVAHY. Na co dzień grają na wyjątkowych instrumentach i wyśpiewują historie z życia dawnych mieszkańców wsi. Svahy tworzą Patrycja Cywińska-Gacka (bęben obręczowy, śpiew), Ewa Pater (suka biłgorajska, mandolina, gitara, śpiew) i Małgorzata Żurańska-Wilkowska (lira korbowa, śpiew).
Wstęp na koncert jest wolny.
12 listopada (niedziela) od godz. 10:00 będą odbywać się rodzinne warsztaty malarskie “Gąski, gąski do domu” (dla uczestników powyżej 12. roku życia). Zajęcia poprowadzi Katarzyna Tomasiak. Warsztaty odbędą się w dwóch turach, na które obowiązują wcześniejsze zapisy. Przez wszystkie trzy dni będzie czynna kawiarnia Zagrody Inicjatyw Twórczych, gdzie od godziny 10:00 do 18:00 będą serwowane ciepłe napoje, pyszne ciasta z przebojowym sernikiem „Statkiewiczowej” oraz aromatyczne napary.
Zapisy na warsztaty i kolację:
nr tel. +48 573 148 724 lub mailowo: swolowo@gok.slupsk.pl
Informacja, zdjęcia i grafika: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk oraz
Centrum Usług Społecznych Gminy Słupsk.