Darmowe badania hemoglobiny glikowanej w słupskim szpitalu

Przez dwie soboty 7 i 14 grudnia Pracownia Diagnostyki Laboratoryjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku zaprasza do skorzystania z darmowych badań hemoglobiny glikowanej.

Warunkiem darmowego badania jest zakup badania morfologii krwi.

Na badania należy zgłaszać się do Laboratoryjnego Punktu Pobrań Krwi, który mieści się w Budynku B kompleksu szpitalnego przy ul. Hubalczyków 1. Punkt czynny jest w soboty od godz. 7.00 do godz. 14.00.

Pacjenci zgłaszający się do pobrania krwi na oznaczenie hemoglobiny glikowanej: powinni być na czczo, a pobranie krwi powinno odbywać się w godzinach porannych.

Kontrolowanie poziomu hemoglobiny glikowanej w organizmie jest jednym z elementów zapobiegania cukrzycy. Cukrzyca jest stanem przewlekłej hiperglikemii, która prowadzi do zaburzeń innych procesów metabolicznych i do uszkodzenia tkanek.

Długotrwałe występowanie podwyższonego stężenia glukozy prowadzi do rozwoju przewlekłych powikłań cukrzycy wyrażających się m.in.:
– niewydolnością nerek (nefropatia cukrzycowa)
– utratą wzroku (retinopatia cukrzycowa)
– uszkodzeniem naczyń krwionośnych (mikro- i makroangiopatia cukrzycowa).

Jakie badania wykonać przy podejrzeniu cukrzycy?
– Jednym z ważnych badań służącym ocenie wyrównania metabolicznego u chorych z cukrzycą oraz służącym rozpoznawaniu cukrzycy jest oznaczenie poziomu Hemoglobiny glikowanej (HbA1c).
– Celem oznaczania HbA1c jest uzyskanie informacji o średnim stężeniu glukozy we krwi w minionym okresie. Poziom HbA1c dostarcza informacji o średnim stężeniu glukozy we krwi w ciągu minionych sześciu do ośmiu tygodni.

Pamiętajmy, że cukrzyca różnego typu jest chorobą, która dotyka każdego: zarówno kobiety jak i mężczyzn w każdej grupie wiekowej.

Informacja: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku.
Zdjęcie poglądowe: TECHNET MEDIA – depositphotos