Takiej ceramiki jeszcze nie widzieliście. Wystawa wzorowana na przeszłości Słupska

Lampy, patery, pojemniki ozdobne, ramki na zdjęcia, umywalki, kafle, miski, dzbanki, talerze, wazy. Takie wyroby z ceramiki będzie można zobaczyć na wystawie Garnki Hanki.

Wystawa będzie otwarta 14 listopada o godzinie 13 w Młynie Zamkowym przy ulicy Dominikańskiej 5 – 9 w Słupsku. Jest ona podsumowaniem projektu zrealizowanego ze środków finansowych przyznawanych w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Słupska w dziedzinie kultury.

Takiej ceramiki jeszcze nie widzieliście

– Pomysł na realizację projektu zrodził się z chęci propagowania dziejów Miasta Słupska, w którym na przełomie XVIII i XIX działało wiele pracowni garncarskich – mówi Hanna Jastrzębska, organizatorka wystawy. – W słupskich warsztatach powstawały naczynia codziennego użytku, które ozdobione były unikatowymi wzorami, wykorzystującymi motywy geometryczne, roślinne, zoomorficzne i antropomorficzne.

W ramach podjętych przez mnie działań powstały różnorodne formy ceramiczne, ozdobione wzorami ceramiki słupskiej. Na wystawie można obejrzeć lampy, patery, pojemniki ozdobne, ramki na zdjęcia, umywalki, kafle, miski, dzbanki, talerze, wazy.

– Tworząc je korzystałam z technik lepienia ręcznego (z plastra, z wałeczków), z form gipsowych, toczenia na kole garncarskim – zaznacza Jastrzębska. – Zdobiąc przedmioty, z jednej strony chciałam pokłonić się tradycji i jak niegdyś to wykonywano, toczyć na kole garncarskim, malować tlenkami metali. Z drugiej strony, moim pragnieniem było – nadać ceramice słupskiej nowy wymiar. Dlatego zainspirowana tradycyjnymi motywami – bawiłam się jej wzorami, kolorami, poszukując w ten sposób przestrzeni /miejsca/ na swój ślad w słupskiej ceramice. Realizacja projektu była dla mnie znakomitym doświadczeniem. Efekty tej pracy sprawiły mi ogrom satysfakcji.

Na wystawie będzie można obejrzeć prace z ceramiki, przymierzyć biżuterię, zagrać w warcaby słupskie, w grę turkusowe i zielone, można będzie zasiąść w bujanym fotelu i poczytać o ceramice słupskiej. Ekspozycja będzie czynna do 31 grudnia 2015 roku.