Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku – podsumowanie sezonu

Dominik Nowak Dyrektor Naczelny i Artystyczny Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku podsumowuje na naszych łamach mijający sezon artystyczny.

Początek roku artystycznego to dobry czas na podsumowanie mijającego sezonu. Był to niezwykle aktywny okres pracy Nowego Teatru.

Nowy Teatr w Słupsku – 5 premier

Pan Tadeusz

Wystawiliśmy 5 premier – pierwsza z nich to inscenizacja „Pana Tadeusza” (18.10.2018). Przedstawienie było częścią obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach cyklu imprez odbyły się między innymi warsztaty mówienia trzynastozgłoskowcem, wystawa fotografii teatralnej i bicie rekordu Polski w publicznym recytowaniu inwokacji. „Pan Tadeusz” okazał się najpopularniejszym tytułem lekturowym naszego teatru. Spektakl przyciąga tłumy młodzieży szkolnej, był prezentowany również poza naszą siedzibą.

Pan Tadeusz - Spektakl premierowy Nowego Teatru w Słupsku
Pan Tadeusz – Spektakl premierowy Nowego Teatru w Słupsku

Stan wyjątkowy

Pod koniec roku (16.12.2018) pokazaliśmy jeszcze premierę spektaklu dokumentalnego „Stan wyjątkowy”. Przedstawienie powstało w 20-tą rocznicę zamieszek, jakie miały miejsce w naszym mieście po tragicznej śmierci młodziutkiego kibica Czarnych Słupsk Przemka Czai. Niezwykle wzruszające widowisko przygotowane przez lokalnych twórców, świadków tamtych zdarzeń, jest głosem teatru na rzecz budowania lokalnej tożsamości Słupska. Opisywane wydarzenia z pewnością były jednymi z najgłośniejszych w powojennej historii miasta.

Stan wyjątkowy - premierowy spektakl Nowego Teatru w Słupsku
Stan wyjątkowy – premierowy spektakl Nowego Teatru w Słupsku

Spotkania mikołajkowe

W grudniu teatr przygotował również „Spotkania mikołajkowe” – okolicznościowy program artystyczny opowiadający historię tradycji mikołajkowej i w baśniowy sposób przybliżający postać Mikołaja najmłodszym. Spotkania Mikołajkowe cieszyły się, jak co roku, ogromnym zainteresowaniem. W ciągu mikołajkowego tygodnia zrealizowaliśmy 16 pokazów grając często 3 lub 4 spektakle dziennie.

Kupiec wenecki

Pierwsze sześć miesięcy 2019 roku to kolejne 3 premiery. 16 lutego pokazaliśmy po raz pierwszy „Kupca weneckiego” Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka. Współczesna interpretacja tego kontrowersyjnego tekstu okazała się wielkim sukcesem artystycznym. Spektakl dostał się do finału Konkursu Szekspirowskiego w Gdańsku jako jedna z trzech najlepszych inscenizacji szekspirowskich minionego sezonu w Polsce i powalczy o nagrodę Złotego Yoricka podczas Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Przez niektórych krytyków teatralnych to wydarzenie nazwane zostało „największym sukcesem w piętnastoletniej historii słupskiego teatru”.

Kupiec wenecki - premierowy spektakl Nowego Teatru w Słupsku
Kupiec wenecki – premierowy spektakl Nowego Teatru w Słupsku

Pomoc domowa

Dwa miesiące później, również na dużej scenie, wystawiliśmy premierę farsy „Pomoc domowa” Marca Camolettiego w reżyserii znanego słupskiej publiczności Alberta Osika. Przedstawienie skierowane do publiczności oczekującej popularnego repertuaru rozrywkowego stało się hitem sezonu. O jego powodzeniu może świadczyć fakt, że wszystkie pokazy spektaklu w tym sezonie odbyły się przy kompletach publiczności, wielokrotnie dokładaliśmy terminy popołudniowe tam, gdzie pozwalały na to warunki organizacyjne a podczas przeglądu zamykającego sezon „3 teatry” w internecie pojawiły się ogłoszenia o możliwości odsprzedania biletów! W ten sposób teatr sprowokował odrodzenie się tradycji „koników” – tym razem w sieci internetowej.

Pomoc domowa - premierowy spektakl Nowego Teatru w Słupsku
Pomoc domowa – premierowy spektakl Nowego Teatru w Słupsku

Wykrywacz kłamstw

Ostatnią premierą w sezonie była komedia psychologiczna „Wykrywacz kłamstw” Wasilija Sigariewa w reżyserii Dominika Nowaka (25.05.2019 r.). Jest to propozycja teatru środka – klasycznego, choć napisanego współcześnie, tekstu odwołującego się do tradycji wielkich pisarzy rosyjskich. Przedstawienie wystawione na małej scenie może pociągać publiczność niezwykłą scenografią, humorem oraz urzekającą atmosferą, z którą identyfikują się miłośnicy tradycyjnego teatru. Spektakl okazał się niezwykle popularny. W przeciągu miesiąca od premiery zagraliśmy go blisko 20 razy (w Słupsku i na wyjeździe) – zawsze przy kompletach widowni.

Wykrywacz kłamstw - premierowy spektakl Nowego Teatru w Słupsku
Wykrywacz kłamstw – premierowy spektakl Nowego Teatru w Słupsku

Jednocześnie teatr rozpoczął próby do kolejnych produkcji mających odbyć się w tym roku kalendarzowym.

Nowe premiery

Najpopularniejsza obecnie w Polsce reżyserka młodego pokolenia Daria Kopiec przygotowuje spektakl „M-2” dotyczący relacji rodzinnych w okresie przemian ustrojowych. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 14 września 2019 roku.

W sierpniu rozpoczynamy próby do spektaklu „Made in USA” autorstwa Kolektywu Janiczak/Mosiewicz/Rubin/Stępniak. Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin to, obok małżeństwa Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, najbardziej doceniany polski duet reżysersko dramatopisarski. Ich spektakl przygotowywany na dużą scenę otworzy jesienią festiwal „Scena wolności”.

We wrześniu przystępujemy również do produkcji skierowanej do młodzieży. Edukacyjny spektakl dotyczący problemu hejtu w internecie i przestrzeni publicznej „Pasztety do boju” wyreżyseruje Natasza Sołtanowicz. Produkcję spektaklu wspiera finansowo Gmina Postomino. Nowy Teatr ogłosił w połowie czerwca 2019 roku casting do tej produkcji (potrzebowaliśmy dwóch bardzo młodych śpiewających aktorek) na który zgłosiło się ponad 50 kandydatek!

Działalność edukacyjna i okołoteatralna

Teatr prowadził również w mijającym sezonie niezwykle intensywną działalność edukacyjną i okołoteatralną. W naszej instytucji odbywają się regularne zajęcia prowadzone w kilku grupach. Monika Janik i Wojtek Marcinkowski prowadzą cotygodniowe zajęcia aktorskie dla dzieci i młodzieży.

Caryl Swift przygotowała międzypokoleniowe warsztaty zakończone pokazem warsztatowym spektaklu „Opowieść wigilijna” (14 grudnia 2018). Podobną grupą opiekuje się Igor Chmielnik (pokaz warsztatowy spektaklu „Człowiek do składania” 30 stycznia 2019). Bożena Borek już od trzech lat prowadzi swój zespół amatorski „Repertuar” (pokaz warsztatowy spektaklu „Dlaczego” 8 lutego 2019) a przez pewien czas, w ramach projektu „Warsztaty z dobrą energią” prowadziła grupę seniorów (pokaz warsztatowy spektaklu „Kucharki” 19 stycznia 2019). Oprócz zajęć aktorskich teatr prowadzi „Klub recenzenta” dający możliwość bezpłatnego oglądania spektakli repertuarowych dla osób piszących recenzje (bezpłatny bilet na spektakl za każdą napisaną i opublikowaną na naszej stronie recenzję).

Raz w miesiącu organizujemy „Nianię w teatrze” a po spektaklach szkolnych prowadzimy lekcje teatralne a także oprowadzanie po teatrze dla młodszych widzów. Dla widzów z zagranicy organizujemy pokazy spektakli z wyświetlanym tłumaczeniem w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim. Teatr przyjmuje również młodzież na praktyki, staże i wolontariat w ramach różnych programów edukacyjnych i społecznych.

Współpraca

Od początku tego roku, dzięki współpracy z firmą Engie, realizujemy projekt „Czytamy z dobrą energią”, w ramach którego w każdą niedzielę o godzinie 12:00 aktorzy naszego teatru czytają bajki dla dzieci w lokalnych kawiarniach lub miejscach publicznych. Jesteśmy obecni w przestrzeni miejskiej, bierzemy udział w imprezach publicznych lub sami je organizujemy (np. Powiatowy Konkurs Recytatorski „Brzechwolandia”).

W połowie czerwca udało nam się zorganizować warsztaty klaunady prowadzone przez artystów Małego Teatru Lalek z Petersburga (Rosja) oraz ich gościnny występ ze spektaklem dla dzieci „Szałtaj-Bałtaj”. Sezon symbolicznie zakończyliśmy przeglądem wszystkich premier roku artystycznego „3 teatry” organizowanego wspólnie z Teatrem Tęcza i Rondo. Organizowana już po raz trzeci impreza w tym roku przybrała formę festiwalu – w ciągu czterech dni pokazaliśmy wspólnie 16 spektakli, na które udało nam się zaprosić ponadlokalnych dziennikarzy oraz środowisko teatralne z całego kraju.

Świetnym rozwiązaniem okazały się spotkania artystów z publicznością po codziennych pokaz festiwalowych. Impreza na pewno wpisze się w stały kalendarz wydarzeń teatralnych Słupska. Rozpoczęcie wakacji nie oznacza zakończenia działalności teatru. Od początku sierpnia prowadzimy normalną aktywność kulturalną – realizujemy lato w teatrze (gramy w każdy weekend sierpnia), występy gościnnie poza Słupskiem i przygotowujemy kolejny sezon artystyczny.

Czekamy na Was na dużej i małej scenie przy Jana Pawła II 3 – teatr bez widza nie istnieje!