„Zawsze będziemy pamiętać” – dzieci piszą do powstańców

Ponad 3000 kartek wykonali mali pacjenci szpitali z całej Polski w ramach drugiej edycji akcji „Kartka dla Powstańca” organizowanej przez Fundację Rosa z Wrocławia. We wspólne pisanie włączyli się także podopieczni Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Przyszpitalnymi w Słupsku.
Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Mali i Wielcy Bohaterowie – odwaga jest w każdym z nas”. Od lipca do końca września z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, dzieci przebywające w szpitalach wykonywały patriotyczne prace, wyrażając w ten sposób wdzięczność za heroizm osób walczących przed laty.- Hasło akcji ma zwrócić uwagę na podobieństwo doświadczeń obu, tak przecież odważnych pokoleń. Powstańcy warszawscy, jako młodzi ludzie, bohatersko walczyli o niepodległość ojczyzny, poświęcając dobytek, zdrowie oraz narażając swoje życie. Z kolei dzieci przebywające w szpitalach wykazują się wytrwałością w znoszeniu trudów związanych z chorobą i rozłąką z rodziną. – tłumaczy Agnieszka Łesiuk z Fundacji Rosa.
Mali pacjenci słupskiego szpitala wykonali blisko 90 kartek. Wykonywaniu prac plastycznych towarzyszyły pogadanki historyczne. -Dzieci bardzo zaangażowały się w tworzenie kartek, zwłaszcza kiedy dowiedziały się do kogo trafią. Ozdabianie prac sprawiało im ogromną frajdę – informuje Małgorzata Somianka, koordynatorka akcji w Słupsku.
Oprócz obecności biało-czerwonych emblematów, znaku Polski Walczącej, czy postaci powstańców, na kartkach znajdują się także życzenia. Uroczyste przekazanie pocztówek odbędzie się dzisiaj w Muzeum Powstania Warszawskiego. Akcja będzie towarzyszyć premierze filmu „Powstańcy dzieciom-ponadczasowe doświadczenia pokoleń”. Kartki zostaną wręczone obecnym na spotkaniu bohaterom walk sprzed lat oraz przekazana pracownikom Muzeum Powstania Warszawskiego, którzy roześlą prace do pozostałych uczestników powstania.