Zaczął się festiwal jakiego u nas jeszcze nie było

To będzie pierwszy taki festiwal literacki w Słupsku i w Ustce. Przez kilka wrześniowych dni obydwa miasta zamienią się w polskie stolice literatury historycznej.

Uczestnicy festiwalu będą mogli m.in. spotkać się z autorami najbardziej poczytnych książek o tematyce historycznej, wziąć udział w  interaktywnych warsztatach oraz w terenowej grze miejskiej. Festiwal „Bałtyckie Klimaty Literackie” zakłada organizację aktywnych wydarzeń w kontekście literatury historycznej.

Festiwal jakiego u nas jeszcze nie było

– Do udziału zaprosiliśmy autorów najpopularniejszych pozycji gatunku. Jedno ze spotkań będzie miało charakter wirtualny, a wiele spotkań będzie transmitowane w Internecie.  Dzięki współpracy biblioteki z Ambasadą USA i przy wykorzystaniu nowych technologii zorganizowane będzie internetowe spotkanie online z autorami zza granicy. W ramach festiwalu przewidujemy też wystawę plenerową dotyczącą zmiany granic Polski w pierwszych latach po wojnie – informuje Piotr Michalak z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku.

„Bałtyckie Klimaty Literackie” to pięciodniowy maraton literacki,  który odbędzie się w dniach 13-17 września 2017 r. Rozmowy z gośćmi poprowadzą Marianna Borawska i Marcin Prusak.

Festiwal organizują wspólnie Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku oraz Biblioteka Miejska w Ustce. Mecenasami projektu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Słupsk i  Miasto Ustka. Partnerami projektu są: Muzeum Historii Polski, Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Herbaciarnia w Spichlerzu, Galeria Winiarnia oraz Wydawnictwo Dobra Literatura.

Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach programu „Promocja czytelnictwa” realizowanego przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program festiwalu „Bałtyckie Klimaty Literackie”

13.09.2017 g. 18.oo –  deptak przy ul. Nowobramskiej (w razie niepogody w kawiarni Kafeina)

„Króliki Pana Boga” spotkanie z Grzegorzem Kozerą

14.09.2017 g. 9.oo –  Filia nr 3 MBP, Słupsk ul. Zygmunta Augusta 14

14.09.2017 g. 12.oo –  Biblioteka Miejska w Ustce, ul. Kopernika 22

„Kiedy piaskowe kulki zamieniły się w groźne bomby ….” – spotkanie z Pawłem Beręsewiczem. Poczucie humoru, celne spostrzeżenia i umiejętność kreowania suspensu sprawia, że jest cenionym i lubianym autorem. Pomysły na książki czerpie ze swojego codziennego życia oraz obserwacji innych. Treści zawarte w książkach Pawła Beręsewicza poruszają również wiele wartych uwag i kwestii. Dobrym tego przykładem jest książka „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, w której porusza problem wojny widzianej oczyma dzieci.

14.09.2017 g. 17.oo – Filia nr 8 MBP, Słupsk ul. Braci Gierymskich 1

Spotkanie on-line z Edwardem Lengelem

To pisarz i główny historyk White House Historical Association. Jest też doradcą fundacji Woodrow Wilson Center Presidential Library.

15.09.2017 r. g. 17.oo – Filia nr 8 MBP, Słupsk ul. Braci Gierymskich 1

„Ci, którzy przeżyli” spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską. Autorka książek dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Nominowana za książkę Stulecie Winnych. „Ci, którzy walczyli” w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Powieść historyczna.

15.09.2017 g. 17.oo Biblioteka Miejska w Ustce, ul. Kopernika 22

16.09.2017 g. 18.oo Herbaciarnia w Spichlerzu,  Słupsk Rynek Rybacki 1

„Jak zostać agentem?” spotkanie autorskie z Vincentem V. Severskim

Były oficer wywiadu PRL i RP, działający przez 26 lat pod przybraną tożsamością. W 2007 roku na własną prośbę odszedł ze służby. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez władze Polski, Izraela i Wielkiej Brytanii, Legionnaire Legion of Merit przyznany przez Prezydenta USA Baracka Obamę. Zdradzi kilka sekretów związanych ze służbą w wywiadzie, zagranicznych misjach oraz odpowie na nurtujące pytania uczestników spotkania.

16.09.2017 r. g. 11.oo – Biblioteka Miejska w Ustce, ul. Kopernika 22

16.09.2017 g. 14.oo – Filia nr 11 MBP, Słupsk ul. Hubalczyków 8

„Wojny dorosłych, historie dzieci …” spotkanie z Dorotą Combrzyńską – Nogalą.

Jej książka dla dzieci „Bezsenność Jutki” otrzymała nagrodę Książka Przyjazna Dziecku oraz wyróżnienie w konkursie IBBY na Książkę Roku 2012. Na podstawie książki „Bezsenność Jutki” autorka przedstawia dzieciom los dziewczynki mieszkającej w łódzkim getcie podczas wojny światowej.

16.09.2017 r. g. 20.oo – Filia nr 8 MBP, Słupsk ul. Braci Gierymskich 1

Noc ze Średniowieczem – interaktywne warsztaty dla dzieci i młodzieży z Dariuszem Rekoszem

Warsztaty dla dzieci i młodzieży, odbędą się od godz. 20.00 i pełne są zagadek, rebusów i zadań praktycznych wokół szlacheckich herbów i Galla Anonima. Uczestnicy dowiedzą się jak z giermka stać się księciem, jak uszyć płaszcz Wielkiego Mistrza, zaprojektować średniowieczny dukat, kim jest mediewista. Podczas spotkania będzie można rozszyfrować tajne hasło poruszając się tuż po północy… w terenie!

16.09.2017 r. g. 17.oo – Galeria Winiarnia, Ustka ul. Marynarki Polskiej 14

17.09.2017 r. g.12.oo – Herbaciarnia w Spichlerzu, Słupsk Rynek Rybacki 1

„Wszystkie te chwile przepadną w czasie jak łzy w deszczu….” – spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską

Spotkanie w którym autorka wkracza na ziemie przez chwilę niczyje, albo właśnie zagarnięte przez nową władzę, by przyjrzeć się z bliska losom ostatnich żyjących świadków tamtego czasu. Ludzi, którzy gonieni strachem próbowali się przedrzeć przez skuty lodem Zalew Wiślany, przesiedleńców, którzy w swoich nowych domach zastawali jeszcze ich poprzednich właścicieli, wychowanków otwockiego domu dziecka dla ocalonych z Holocaustu, szabrowników. Oddaje głos ofiarom.

17.09.2017 r. godz. 12.oo – Biblioteka Miejska, ul. Kopernika 22 

Tajemnica zaginionego skarbu gra miejska dla dzieci, młodzieży i dorosłych autorstwa Dariusza Rekosza. Detektywistyczna Terenowa Gra Miejska, łącząca w sobie elementy marszu na orientację, rozwiązywania zagadek oraz fabułę, opracowaną na temat wydarzeń historycznych ważnych dla polskiej kultury. Tytuł Gry „Tajemnica zaginionego naszyjnika pomorskiej księżniczki”. Gra wykorzystująca istotę poszukiwania rozwiązań zagadek detektywistycznych. Prowadzący Grę Dariusz Rekosz gość specjalny: Bronisław Cieślak polski dziennikarz, aktor, prezenter telewizyjny odtwórca m.in. roli Sławomira Borewicza w serialu 07 zgłoś się.

04.09.2017 r. 20.10.2017 r. deptak przed Miejską Biblioteką Publiczną w Słupsku, ul. Grodzka 3

Wystawa plenerowa Muzeum Historii Polski „Przesuwanie Polski. Ziemie Zachodnie i Północne 1945 – 1948”. Opowiada ona o najważniejszych tematach związanych z dramatycznym procesem wymuszonych migracji i zagospodarowania Ziem Zachodnich i Północnych.