Z technikum na morze

Od września w słupskim Mechaniku uczniowie będą mogli kształcić się na nowej specjalności. W ramach kierunku technik mechanik zostanie uruchomiony profil morski. Dzięki współpracy szkoły z usteckim Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej oraz słupskim Urzędem Morskim, nauka praktycznych aspektów zawodu będzie przebiegać pod okiem fachowców.

Porozumienie zostało podpisane w Urzędzie Miejskim. W spotkaniu uczestniczyła także wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka, która wyraziła swoją radość z nowych możliwości kształcenia młodzieży. Być może to, że będą mieli kontakt z oficerami marynarki sprawi, że będą też młodzieżą, która będzie sobie stawiała wyższe cele. Że będą bardziej dynamiczni, zdyscyplinowani – podkreślała wiceprezydent.

Z technikum na morze

Podpisane porozumienie cieszy także komandora Roberta Kozackiego, dowódcę Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. Jego zdaniem wyszkolenie marynarzy wojennych wymaga dużo czasu, a dzięki takiej współpracy młodzież można dużo szybciej przygotować do ewentualnej służby na morzu.

Trzecim partnerem porozumienia jest Urząd Morski w Słupsku. Jego dyrektor, Tomasz Bobin, zaznaczył, że instytucja ma już doświadczenie w partnerowaniu różnym szkołom, między innymi Zespołowi Szkół Morskich z Kołobrzegu i Darłowa. Dziś oficjalnie dołączył do nich Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych.

Jak informuje Barbara Zakrzewska, dyrektorka Mechanika, uczniowie klasy o profilu morskim skorzystają z symulatorów i sprzętów dostępnych w CSMW. Pierwszy rok nauki zakłada uzyskanie kwalifikacji w zakresie żeglarstwa sportowego, na podstawie których uczniowie uzyskają niezbędne certyfikaty do prowadzenia jachtów. Na drugim roku zdobędą patent sternika motorowodnego. Z kolei w ostatnim roku nauki młodzież uzyska cztery certyfikaty bezpieczeństwa wydane przez Urząd Morski w Słupsku. Wszystko po to, aby w przyszłości absolwenci klasy mogli podejmować pracę na statkach. /p>