Wysyp Pomorskich Nagród Muzealnych dla słupszczan

Pomorskie Nagrody Muzealne wręczono w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku. Kapituła uhonorowała m.in. autorki wystawy sztućców specjalistycznych oraz „Muzeum do zabawy”. Wśród nagrodzonych aż czwórka mieszkańców Słupska.

Do IV edycji Pomorskiej Nagrody Muzealnej zgłoszono 26 propozycji, a wśród nich wystawy, projekty edukacyjne oraz publikacje muzealne z całego regionu.

Decyzją kapituły nagrodę za 2017 r. otrzymali:

  • Anna Sujecka, Katarzyna Pągowska i Beata Zgodzińska (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) za realizację wystawy sztućców specjalistycznych wraz z katalogiem i programem edukacyjnym „Bon appétit. Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie”,

  • dr Katarzyna Kulikowska (Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich) za wystawę „Muzeum do zabawy”,

  • dr Marcin Owsiński (Muzeum Stutthof w Sztutowie) za książkę „Tiegenhof / Nowy Dwór w 1945 roku” i jej rozpowszechnianie jako przykład dobrej praktyki współpracy muzeum i regionu.

Dodatkowo przyznano także trzy wyróżnienia:

  • prof. Daniel Kalinowski z Akademii Pomorskiej w Słupsku (Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie) za książkę „Pasieka wyobraźni. O twórczości, Józefa Chełmowskiego”,

  • Barbara Maciejewska (Muzeum Narodowe w Gdańsku) za wystawę „O kocie co chodzi własnymi drogami i o psie, który własnych dróg nie szuka”,

  • Mirosław Kuklik i Ryszard Kretkiewicz (Helski Kompleks Muzealny – Stowarzyszenie Przyjaciele Helu) za przygotowanie i udostępnianie Muzeum Helu Helskiego Kompleksu Muzealnego.

Po wręczeniu nagród i wyróżnień gratulacje muzealnikom złożył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk: – Chciałbym wszystkim podziękować za projekty, które zostały zgłoszone do konkursu. Swoimi działaniami ubogacacie państwo życiu kulturalnego całego naszego regionu. To dzięki waszej działalności, możemy pokazywać mieszkańcom i turystom część naszego pomorskiego dziedzictwa – zaznacza M. Struk.

Pomorska Nagroda Muzealna powstała dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Muzealników Polskich przy wsparciu samorządu województwa pomorskiego i przy patronacie marszałka województwa pomorskiego. Ma honorować i doceniać wkład muzealników w rozwój kultury, a także podkreślać rangę tego często niedocenianego zawodu. Uroczyste jej wręczenie odbywa się w maju, czyli miesiącu, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów.