Słupszczanka wypływała start w mistrzostwach Europy

Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu – Łódź 24-27.05.2018r. Najważniejsze zawody w sezonie letnim dla seniorów i juniorów. Ci pierwsi starali się wypełnić minimum na Mistrzostwa Europy w Glasgow 03-09.08.2018r., a juniorzy na swoje Mistrzostwa Europy, które odbędą się w Helsinkach 03-08.07.2018r. Potężna impreza, w której wystąpiło ponad 800 pływaków ze 143 klubów. Nasz klub reprezentowała 17-letnia juniorka Agnieszka Rutkowska. Na co dzień uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Słupsku. Pierwszego dnia Agnieszka miała wolne, a jej konkurencje rozpoczęły się w piątek. Jako pierwsze to 400m stylem zmiennym i już w eliminacjach Agnieszka wypełnia minimum do Helsinek z czasem 4.56,30. Tym czasem zdobyła bilet na Mistrzostwa Europy w Finlandii. W historii słupskiego pływania jest to druga wychowanka naszego klubu, która zdobywa kwalifikację na zawody rangi mistrzowskiej. Poprzednią zawodniczką była Beata Kamińska podopieczna trenera Dariusza Gromulskiego.

W związku, iż następnego dnia przed naszą zawodniczką była jej ulubiona konkurencja 200m stylem klasycznym, postanowiliśmy wycofać się z finału oszczędzając siły na następny dzień. Podczas sobotnich eliminacji Agnieszka spokojnie awansowała z trzecim czasem do finału. W sesji finałowej rozpoczęła start bardzo spokojnie. Po 50m metrach zajmowała szóstą pozycje i z każdym metrem i kolejną długością pływalni rozpędzała się. Najszybszy finisz w całej stawce pozwolił jej zająć III miejsce. Czas, który uzyskała to 2.32,39. Jest to drugi medal naszej juniorki w zawodach seniorskich. Poprzedni zdobyła zimą w 2016r. podczas zawodów w Olsztynie w konkurencji 400m stylem zmiennym.

Ostatni dzień to 100m stylem klasycznym. Uzyskany czas w eliminacjach dał awans z X czasem do finału, w którym zajęła VIII miejsce (1.13,35).

– Do zawodów przygotowywaliśmy się już od początku roku. To wiele miesięcy ciężkiej pracy i masa wyrzeczeń. W związku z brakiem w naszym mieście pływalni o wymiarach olimpijskich dużo czasu Agnieszka spędziła na obozach sportowych. To w sumie daje około 9 tygodni poza domem. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe Miasta Słupsk oraz sponsora Parku Wodnego TRZY FALE. To kolejny sukces naszego klubu. Cieszymy się z tego bardzo i z optymizmem patrzymy w przyszłość. Nasi młodzi wychowankowie już powoli zaznaczają swoją obecność na pływackiej mapie Polskimówi trener Dariusz Grondziewski.

Przed Agnieszką kolejne treningi, zgrupowania i zawody. W najbliższym czasie uda się na czterotygodniowy obóz w Ostrowcu Świętokrzyskim i w Łodzi, a następnie wylot do Helsinek na Mistrzostwa Europy Juniorów. Po powrocie, kolejne przygotowania do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Gliwicach (20-22.07.2018r.)