Wszystkie twarze Piotra Mańki. Konferencja o pasjach zmarłego dyrektora z Warcina

Dzisiaj i jutro, 23 i 24 września w Warcinie odbędzie się interdyscyplinarna, międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona szczególnym pasjom zmarłego w 2014 roku wieloletniego dyrektora Technikum Leśnego i Centrum Edukacji Regionalnej, miłośnika przyrody, pasjonata i propagatora lokalnej historii i Pomorza Środkowego – Piotra Mańki.

 

To dzięki niemu kompleks pałacowy w Warcinie zawdzięcza swoją współczesną sławę. Oprowadził po nim tysiące turystów i gości z Polski i zagranicy, którym z wielkim zaangażowaniem opowiadał niesamowitą historię tego miejsca i byłego właściciela Warcina – kanclerza Otto von Bismarcka.
– Aktywnie działał na rzecz restauracji zabudowań i ogrodu znajdujących się w kompleksie pałacowym – informuje Mariusz Smoliński, z Centrum Edukacji Regionalnej. – To właśnie dzięki niemu odrestaurowano XVIII-wieczną wozownię, w której dziś znajduje się Centrum Edukacji Regionalnej. Był także współtwórcą znajdującego się na terenie szkoły Ośrodka Edukacji Leśnej „Niezapominajka” przeznaczonego dla najmłodszych zwiedzających, w którym liczne eksponaty przybliżają pracę leśnika oraz faunę i florę okolicznych lasów.

Konferencja składać się będzie z różnych paneli tematycznych i wykładów  zaproszonych gości zarówno z kraju jak i zagranicy. Otwarcie Konferencji dzisiaj, 23 września o godzinie 12.
W programie konferencji między innymi projekcja filmu o Warcinie w reżyserii Teresy Kudyby, odsłonięcie  tablicy pamiątkowej (godz. 15:55) poświęconej Piotrowi Mańce na ścianie Wozowni oraz zwiedzanie kompleksu pałacowego.
Organizatorami są Starosta Powiatu Słupskiego, Ministerstwo Środowiska, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku, Nadleśnictwa Państwowe: Warcino i Polanów, Wydział Historyczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Centrum Edukacji Regionalnej.