Wigilia w Słupsku

Ponad pół tysiąca osób uczestniczyło w świątecznych spotkaniach przygotowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzie. Dla wielu z ludzi to jedyna okazja, aby poczuć wyjątkowość Świąt Bożego Narodzenia.

Wigilia w Słupsku

Pracownicy MOPR przygotowali świąteczne uroczystości dla dzieci, seniorów, osób niepełnosprawnych, osób bezdomnych.
Największa Wigilia odbyła się w przedświąteczny piątek 18 grudnia w Gościńcu Młyn Słupski. Do stołu z tradycyjnymi potrawami usiadło 130 dzieci, które na co dzień uczęszczają do Placówek Wsparcia Dziennego oraz Świetlic Środowiskowych MOPR. Na spotkanie przybył Robert Biedroń, Prezydent Słupska, czym wzbudził sensację wśród podopiecznych Placówek. Wszystkie dzieci otrzymały paczki bezpośrednio z rąk Świętego Mikołaja.

Tradycyjnie dla prawie setki seniorów i zaproszonych gości, Wigilię przygotowano w Dziennym Domu Pomocy Społecznej „Bezpieczna Przystań”. Spotkanie mało miejsce we wtorek 22 grudnia.  Seniorzy zasiedli do świątecznego stołu, na którym pojawiły się jak co roku tradycyjne potrawy. Atmosferę podkreśliły kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołu
DDPS „Wrzos”, przy akompaniamencie skrzypiec, na których grał Tadeusz Picz.

Tego samego dnia Wigilijne spotkanie dla prawie 70 osób, zorganizowali podopieczni wraz z personelem Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Kościuszki. Na stole jak co roku zagościło 12 tradycyjnych potraw. Specjalnie na tę okazję, podopieczni ŚDS napisali wiersze. Śpiewano i grano kolędy.

Dla osób bezdomnych i najbardziej potrzebujących, specjalne świąteczne menu przygotowała Jadłodajnia Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Jaracza 5. Świąteczny poczęstunek przygotowano dla ponad 250 osób.

Wśród Wigilijnych potraw znalazł się: barszcz czerwony, kapusta z grochem, sałatka jarzynowa, dorsz po grecku, sałatka śledziowa, kluski z makiem, babka piaskowa.

– Bardzo dużą wagę przykładamy do tego, aby na wszystkich spotkaniach niczego nie zabrakło – mówi Klaudiusz Dyjas, Dyrektor MOPR – Święta to bardzo wyjątkowy czas, więc staramy się aby wszyscy mogli poczuć ich atmosferę. W uroczystościach Wigilijnych organizowanych przez pracowników MOPR udział wzięło w tym roku ponad pół tysiąca mieszkańców miasta.