Znamy najpopularniejsze kurorty nadmorskie roku. Ustka daleko

Władysławowo, Gdańsk i Kołobrzeg to najchętniej wyszukiwane w internecie miejscowości turystyczne nad Morzem Bałtyckim – wynika z raportu przygotowanego przez serwis Nadmorzem

Wg wyliczeń serwisu www.nadmorzem.com, który porównał dane z wyszukiwarki internetowej Google najpopularniejszą nadmorską miejscowością w internecie jest Władysławowo, drugie miejsce zajmuje Gdańsk, trzecie Kołobrzeg, później kolejno Krynica Morska, Łeba, Międzyzdroje, Sopot, Ustka, Mielno i Świnoujście.

– Wyszukiwarka firmy Google dominuje w polskim internecie ponad 90% internautów korzysta z jej usług. Dzięki temu można wykreować z miarę wiarygodny ranking najpopularniejszych miejscowości w internecie. – mówi Agnieszka Wirkus z www.nadmorzem.com.

Najpopularniejsze kurorty nadmorskie

W lipcu 2015 roku nazwy 63 badanych miejscowości były wyszukiwane prawie 4 miliony razy. Słowo Władysławowo w tym miesiącu w wyszukiwarce Google wpisano 246 tysięcy razy, 200 tys. razy wpisano słowa Krynica Morska i Łeba, 165 tys. razy Kołobrzeg, Międzyzdroje, Mielno, Ustka, Ustronie Morskie.

Ranking miejscowości może też służyć do poszukania miejsca o którym prawie nikt nie wie. Patrząc więc od końca najmniej wyszukiwaną miejscowością jest Orzechowo, drugie miejsce w tej kategorii zajmuje Dębina, trzecie Kopalino. Dalej jest Rusinowo, Bobolin, Rogowo, Lubiatowo, Wisełka, Poddąbie, Łukęcin.

Badając tylko okres od maja do sierpnia 2015 będące więc typowo wakacyjnymi miejscowościami w rankingu www.nadmorzem.com są Władysławowo, Krynica Morska i Łeba. Te miejscowości były najczęściej wyszukiwane latem. Na czwartym miejscu uplasował się Gdańsk, na piątym Kołobrzeg. Później Międzyzdroje, Mielno, Ustka, Ustronie Morskie i Świnoujście.

Niestety wg danych z wyszukiwarki widać sezonowość wakacji nad morzem. Rozglądanie za wakacjami nad morzem rozpoczyna się w styczniu gdy ponad 700 tysięcy wpisano słowa z nazwami miejscowości. Początek większego zainteresowania to maj z 1,3 miliona wyszukiwań. Później rośnie już lawinowo czerwiec 2,4 miliona wyszukiwań, lipiec 3,9 miliona wyszukiwań, sierpień 2,5 miliona wyszukiwań. We wrześniu to już drastyczny spadek do 700 tys. wyszukiwań. Październik, listopad i grudzień to tylko po około 500 tys. wyszukiwań.

Jako narzędzie badawcze posłużył „Planer słów kluczowych” dostępny w programie reklamowy Google Adwords. Google Adwords służy do sprzedaży reklam w wyszukiwarce tej firmy. Żeby dobrze wybrać słowo kluczowe dostępne jest narzędzie „Planer słów kluczowych”, który podaje jakie słowo lub fraza jest częściej wyszukiwana w sieci.

Serwis www.nadmorzem.com opracował w tym narzędziu firmy Google ranking 63 najpopularniejszych miejscowości nadmorskich. Przeanalizowano cztery sytuacje. Po pierwsze samo słowo oznaczające miejscowość np. Ustka, Władysławowo, Kołobrzeg – wyliczając średnią z całego roku – od listopada 2014 – do października 2015. Drugą sytuacją było miasto jako słowo kluczowe w okresie typowo wakacyjnym od maja do sierpnia 2015 roku. Dodano też wyliczenie średniej z całego roku na frazy noclegi nazwa miasta i kwatery nazwa miasta. Każde miasto w tych czterech sytuacjach otrzymywało zgodnie z ilością wyszukiwani od 1 do 63 punktów.