Wakacje na wsi nie muszą być nudne. Dzieje się w Świetlicach Wiejskich na terenie gminy Słupsk.

W programie tegorocznej programu „Lato na Wsi” z Centrum Kultury i Biblioteką Publiczną Gminy Słupsk znalazło się wiele atrakcji: warsztatów, gier terenowych, zabaw oraz wycieczek rowerowych i autokarowych.

Zajęcia odbywają się w dziesięciu świetlicach wiejskich z terenu Gminy Słupsk: Bierkowie, Bruskowie Wielkim, Bukówce, Głobinie, Jezierzycach Osiedlu, Redzikowie „Lądowisku Kultury”, Warblewie, Włynkowie, Włynkówku i we Wrześciu. Projekt został dofinansowany w ramach Gminnego Programu Profilaktyki Uzależnień. Podczas zajęć opiekunowie świetlic prowadzą programy profilaktyczne dla uczestników, których celem jest uświadomienie i poszerzenie wiedzy o uzależnieniach. Przygotowano szereg spotkań z cyklu „Bezpieczne Wakacje”, podczas których przedstawicieli służb mundurowych, pedagodzy i instruktorzy edukują dzieci z zakresu: bezpieczeństwa na drodze, w domu i na podwórku, prawidłowych zachowań podczas kontaktu z obcą osobą, a także wiedzy i zasad korzystania z kąpielisk, rozpalania ognisk i obchodzenia się z ogniem.

dav

– W programie zaplanowano również warsztaty rękodzielnicze (decoupage, wikliniarstwa papierowego, ceramiki, dziewiarstwa, biżuterii, zimnej porcelany), sportowe (wycieczki rowerowe), a także kulinarne czy integracyjne, w tym rozwijające pamięć i koncentrację – informuje Kacper Zielonka, Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk. – Bez wątpienia najbardziej oczekiwanymi przez uczestników elementami programu letniego wypoczynku będą wyjazdy do ogólnie dostępnych atrakcji na Pomorzu. Organizatorzy zaplanowali odwiedzenie m.in. Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Zagrody Albrechta w Swołowie, Multikina, Parku Wodnego, Parku Trampolin, Parku Jurajskiego, Ogrodów Tematycznych i wielu innych ciekawych miejsc w regionie. – Dzieci spędzają w szkole dużą część roku, ucząc się, bawiąc, rozwiązując pierwsze konflikty, przeżywając emocje, dlatego dla właściwego rozwoju dziecka konieczny jest odpoczynek od  obowiązków szkolnych. Dzieci, które wracają po wakacjach, lepiej się uczą i mniej stresują w szkole. Stąd tak ważne jest by wypoczynek najmłodszych był dobrze zorganizowany. Myślę, że nasza oferta wypoczynkowa spełnia te wymagania – mówi dyrektor CKiBP Zbigniew Gach

Celem zajęć jest stworzenie dzieciom warunków do ciekawego i aktywnego spędzania wolnego czasu, poprzez stymulowanie rozwoju umysłowego i fizycznego. Jest to szczególnie ważne na ternie wiejskim, gdzie w wielu rodziców po prostu nie stać na zapewnienie letniego wypoczynku swoim dzieciom. Centrum Kultury i Gmina Słupsk wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich mieszkańców, bo koszt udziału ma wymiar jedynie symboliczny – wpisowe wynosi jedynie 20 zł.

Łącznie w ramach programu „Lato na Wsi” weźmie udział ponad 250 dzieci i młodzieży z terenu wiejskiej Gminy Słupsk.