W sobotę będzie można rzucić klockiem hamulcowym i poczytać „Lalkę”

W sobotę po raz trzeci odbędzie się akcja „Narodowe czytanie”. Tym razem impreza będzie połączona z Piknikiem Kolejowym. Słupszczanie spotkają się w samo południe przed dworcem PKP. Oprócz piknikowych atrakcji, przez dwie godziny, będą mogli posłuchać fragmentów „Lalki” Bolesława Prusa. – Do czytania zaprosiliśmy słupskich samorządowców, dziennikarzy, literatów, przyjaciół biblioteki, miłośników literatury oraz kolejarzy. – informuje Agnieszka Wardowska-Pucułek, koordynatorka akcji.

W sobotę będzie można rzucić klockiem hamulcowym i poczytać „Lalkę”

Piknik Kolejowy z okazji 145-lecia kolei w Słupsku rozpocznie się o godzinie 10.00 konkursem o puchar PKP Polskich Linii Kolejowych. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji. Zaplanowano m. in. zawody strzeleckie i przejazd drezyną. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w rzucie klockiem hamulcowym. Oprócz tego będą stoiska tematyczne, prezentacja zbiorów Izby Historii Kolei na Pomorzu Środkowym, a na torze 8 przy peronie I zostanie zaprezentowany tabor kolejowy. Impreza zakończy się o godzinie 16.00.

Poczytaj powieść Lalka – Bolesława Prusa – http://literat.ug.edu.pl/lalka/

„Lalka” Bolesława Prusa to utwór wyjątkowy, od momentu ukazania się na łamach „Kuriera Codziennego” budzący kontrowersje, ale też podziw. Zawikłana, pełna niedopowiedzeń historia źle ulokowanych uczuć, straconych złudzeń i zaprzepaszczonych możliwości. Jedyna w swoim rodzaju konfrontacja romantycznego i pozytywistycznego idealizmu z realizmem.
Bohaterem Lalki jest Stanisław Wokulski, człowiek o dwóch obliczach. Z jednej strony mocno stąpający po ziemi racjonalista, z drugiej romantycznie zakochany idealista. Ona zaś , Izabela Łęcka, typowa kobieta swej epoki, oddzielona murem konwenansów od prawdziwych uczuć, jednak tych uczuć spragniona.