W listopadzie zbadaj się w kierunku zakażenia wirusem HIV

W Słupsku działa punkt konsultacyjno-diagnostyczny anonimowych, bezpłatnych badań w kierunku zakażenia wirusem HIV. Z jego usług można skorzystać w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 15.00 do 19.00. W listopadzie odbędą się dodatkowe dyżury, związane z obchodami Europejskiego Tygodnia Testowania w Kierunku HIV. W związku z tym punkt będzie czynny we wspomnianych godzinach także 23, 25 oraz 27 listopada.

Zbadaj się w kierunku zakażenia wirusem HIV

Na badania można przyjść bez żadnego skierowania, nie trzeba być ubezpieczonym oraz nie trzeba się umawiać na wizytę. Każdy kto przyjdzie danego dnia, zostanie przyjęty. Samo badanie składa się z dwóch części. W pierwszej kolejności jest przeprowadzana rozmowa z doradcą. Ma ona na celu określenie poziomu ryzyka zakażenia. Następnie pacjentowi pobiera się krew. Wynik badania można poznać po dwóch dniach. Przy odbiorze wyników przeprowadzana jest kolejna rozmowa, podczas której omawiane jest właściwe zachowanie w celu uniknięcia zakażenia. -Jeśli wynik jest dodatni, to nie zostawiamy takiego pacjenta samego sobie. Kierujemy go na leczenie, wskazujemy przychodnie. – informuje Małgorzata Parol, pracownica punktu.

Kto powinien przebadać się w kierunku zakażenia wirusem HIV? Wszyscy ci, którzy przyjmują środki psychoaktywne zmieniające świadomość. Osoby nadużywające alkoholu, a także kobiety w ciąży. -Jest rekomendacja Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, że każda kobieta w ciąży powinna wykonać takie badanie w kierunku HIV. Każdy lekarz ginekolog ma obowiązek poinformowania o tej możliwości. Niemniej jednak jest to badanie nieobowiązkowe i decyzja o jego wykonaniu zależy wyłącznie od przyszłej matki. – dodaje Małgorzata Parol. Badanie powinny wykonać także osoby, które miały niezabezpieczone przygodne kontakty seksualne lub więcej niż jednego partnera seksualnego, a także osoby, które miały kontakt z cudzą krwią lub zakuły się pobrudzoną igłą.
Punkt konsultacyjno-doradczy mieści się przy ulicy Tuwima 23.