Uwaga, złodzieje mają żniwa przed świętami. Przeczytaj jak się zabezpieczyć

 

Przed nami okres przedświątecznej gorączki zakupów, biegania po sklepach, a potem upragnione przez wielu Święta Wielkanocne, w czasie których odwiedzamy rodzinę i wyjeżdżamy by odpocząć. Zaaferowani tym wszystkim często zapominamy o najważniejszym: o szeroko pojętym bezpieczeństwie.

 

Aby nadchodzące Święta Wielkanocne były dla wszystkich spokojne i bezpieczne bądźmy uważni i ostrożni. Oto kilka rad, które mogą sprawić, że nie padniemy ofiarą złodziei i bezpiecznie dotrzemy do swoich rodzin. Policjanci przypominaj:

 

Złodzieje nie świętują

Zachowaj szczególną ostrożność w miejscach zatłoczonych, takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi. Jesteś narażony na kradzież w momencie, gdy jesteś zajęty – gdy płacisz w kasie lub wchodzisz do autobusu. Aby nie stać się łupem kieszonkowca pamiętaj:  trzymaj swoją torebkę z przodu, zamknięciem do siebie, nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach, klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować, jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy – unikaj zatłoczonych pojazdów. Lepiej poczekać kilka minut na następny autobus, niż zostać okradzionym. Nie trzymaj portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb.

 

 

Płacąc za poczynione zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela, najlepiej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy. Podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę – złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment, zwracaj uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy hali targowej, zwiększ czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważysz grupę młodych ludzi
z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Służy to do maskowania momentu penetracji, być może właśnie Twoich kieszeni.

 

 
Podróże

Korzystając ze środków komunikacji publicznej: zachowaj szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok: na przystankach,
na dworcach kolejowych, autobusowych, w tramwajach itp.,  bądź szczególnie ostrożny przy wsiadaniu i wysiadaniu z zatłoczonego autobusu czy      pociągu, w czasie podróży staraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki, w podróży miej przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy. Jeśli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całej gotówki. W środkach komunikacji publicznej siadaj blisko kierowcy lub grupy ludzi, w pociągach unikaj pustych przedziałów oraz towarzystwa osób, których wygląd
lub zachowanie wzbudza obawy, bądź czujny, podróżując staraj się nie spać,  jeśli zostaną Ci skradzione dokumenty, karty płatnicze, bagaż lub inne przedmioty pamiętaj, aby jak najszybciej zgłosić ten fakt do najbliższej jednostki policji.

 

 

Kierując pojazdami:

przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz ważny dowód rejestracyjny), przed podróżą nie spożywaj alkoholu, bądź wypoczęty i wyspany, zaplanuj sobie trasę podróży oraz bezpieczne miejsca do odpoczynku, w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa oraz fotelików ochronnych, gdy podróżujesz z dziećmi, dostosuj prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych.

 

 

Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu, pamiętaj o zastosowaniu zasady „ograniczonego zaufania”, szczególnie wobec pieszych
i kierujących jednośladami – oni nie zawsze są widoczni na drogach, wyraźnie i odpowiednio wcześniej, w sposób widoczny i zrozumiały dla innych uczestników ruchu, sygnalizuj swoje zamiary na drodze (takie jak manewry wyprzedzania i omijania, zmiany kierunku lub pasa ruchu oraz zatrzymanie i postój).

 

 
Mieszkanie

Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad. Ty również nim bądź
na zasadzie wzajemności!. Przed wyjazdem poproś osoby, do których masz zaufanie – zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny, aby zaopiekowali się Twoim mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela, np. wietrząc mieszkanie, włączając światło wieczorem. Poproś, aby zabierali z wycieraczki gazetki reklamowe oraz listy ze skrzynki pocztowej, gdyż może to być znak, że w mieszkaniu nikogo nie ma.

 

 

Zabezpiecz mieszkanie, przede wszystkim zamknij drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętaj o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do domu. Staraj się podczas swojej nieobecności nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub większej gotówki Pamiętaj o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem. Gdyby po powrocie okazało się, że dokonano włamania do Twojego mieszkania – niczego nie ruszaj i natychmiast powiadom policję.