Uwaga! Nowy sposób oszustwa: „na uchodźców”

Pisma z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie oddania bądź udostępnienia mieszkań uchodźcom, którzy będą sprowadzani do Polski w przyszłym roku trafiają do mieszkańców wielu polskich miast. Tymczasem MSW zaprzecza, że takie pisma wysyła i nazywa sprawę oszustwem , a ich adresatów prosi o zgłaszanie się na policję.

 

Jak wynika z informacji MSW pisma o udostępnienie mieszkania uchodźcom otrzymują zazwyczaj osoby starsze. Dokumenty podpisane przez rzekomego dyrektora z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pisma dotyczą oddania bądź udostępnienia mieszkań Syryjczykom, którzy będą w przyszłym roku przyjeżdżać do Polski. Wysyłane do mieszkańców pisma to zwykły wydruk komputerowy. Nie ma na nim żadnej pieczęci, godła i obowiązującego logo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

 
– Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a już tym bardziej nieistniejące od 2011 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, nie wysyła pism w sprawie udostępnienia mieszkań Syryjczykom – informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSW. – W przypadku otrzymania podobnych pism/wezwań prosimy o zgłoszenie tego faktu na policję.

 

MSW zaznacza jednocześnie, że wszystkie oferty pomocy dla uchodźców zbierane są przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Każdy dobrowolnie może wysłać swoją ofertę pomocy na specjalnie uruchomioną skrzynkę mailową – pomoc@udsc.gov.pl. Adres ten został uruchomiony zarówno dla osób prywatnych oraz organizacji społecznych.