Testy wykrywające koronawirusa w słupskim szpitalu

Od dzisiaj Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku zaczyna wykonywać badania wykrywające SARS-CoV-2. Testy do badań dotarły do szpitala w piątek. Wcześniej pracownia Diagnostyki Mikrobiologicznej słupskiej lecznicy została zakwalifikowana do sieci laboratoriów COVID.

Laboratorium słupskiego szpitala rusza z testami wykrywającymi koronawirusa

Pracownia Diagnostyki Mikrobiologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku rozpoczyna wdrażanie metodyki oraz weryfikacji czułości i specyficzności testów molekularnych firmy Cepheid do jakościowego wykrywania SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19. Było to możliwe dzięki etemu, że Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż pracownia została wpisana do sieci laboratoriów COVID. Lista laboratoriów umieszczona jest na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Laboratorium słupskiego szpitala czynne będzie całą dobę.

aparat GeneXpert
aparat GeneXpert

– Do przeprowadzana testów wykorzystujemy aparat GeneXpert, który służy także do diagnostyki PCR gruźlicy, grypy i RSV, wirusów zapalenia wątroby czy w diagnostyce biegunek wywołanych przez Clostridioides difficile – mówi Anna Budzyńska, kierownik Pracowni Diagnostyki Mikrobiologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Test może zapewnić szybkie wykrycie obecnego pandemicznego koronawirusa SARS-CoV-2 w około 45 minut z mniej niż minutą na przygotowanie próbki. Po wdrożeniu przewidujemy oznaczanie zakażenia COVID dla pacjentów w stanie ostrym, jak również przed planowanymi zabiegami, a także dla pacjentów podejrzanych o zakażenie – zaznacza A. Budzyńska.
Aparat amerykański GeneXpert firmy Cepheid, pracuje w 23 000 miejsc na świecie, również w kilkudziesięciu laboratoriach w Polsce.

Stanowisko laboratoryjne
Stanowisko laboratoryjne

W piątek (24.04) słupskie laboratorium otrzymało100 testów do badań ze szpitala w Kościerzynie. Po weryfikacji ich parametrów możliwe będzie wykonywanie testów dla pacjentów placówki. Dodatkowo 500 testów do wykonywania badań na wykrywanie SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19 słupski szpital ma otrzymać od dostawcy w tym tygodniu. Szpital zamówił także kolejne 1000 testów.

Stanowisko laboratoryjne
Stanowisko laboratoryjne

Ponadto, w najbliższym czasie Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego sfinansuje zakup do słupskiego szpitala jeszcze jednego, bardziej wydajnego aparatu GeneXpert. Dzięki temu zakupowi laboratorium słupskiego szpitala będzie mogło wykonywać ok. 240 badań testów dziennie.. Koszt nowego aparatu to ok. 408 tysięcy złotych.

GenXpert
GenXpert

Uruchomienie laboratorium wykonującego badania testów w kierunku SARS-CoV-2 w słupskim szpitalu jest bardzo ważne dla mieszkańców zachodniej części województwa pomorskiego. W tym regionie obecnie nie ma żadnego laboratorium wykonującego tych ważnych dla zdrowia mieszkańców badań. Wszystkie testy z regionu słupskiego wysyłane są do laboratoriów znajdujących się w rejonie Trójmiasta co znacznie wydłuża czas uzyskania wyników.

Pracownia Diagnostykia SARS-CoV2
Pracownia Diagnostykia SARS-CoV2