Słupsk przenosi biblioteki, żeby na nich oszczędzić, a Kępice budują cztery now

Cztery biblioteki: w Osiekach, Ciecholubiu, Darnowie i Barcinie zbuduje gmina Kępice. Inwestycje zostaną zakończone jeszcze w tym roku. Gmina Kępice, jako jedyna  z powiatu, otrzymała pieniądze na budowę bibliotek w konkursie Instytutu Książki.

 

 

 

– Nasz wniosek znalazł się na 13 miejscu spośród 259 wniosków w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez Instytut Książki. Dzisiaj ogłoszono wyniki – informuje Aleksandra Christyniuk z Urzędu Gminy w Kępicach.

 

 

 

Na budowę czterech bibliotek samorząd dostanie prawie 1 mln 700 tys. zł, z budżetu gminy wyda jedynie 223 tysiące złotych. – To wspaniała wiadomość dla naszej gminy i mieszkańców na majówkę – mówi Magdalena Gryko, burmistrz Kępic. – Biblioteki powstaną w miejscowościach, w których dotąd nie było centrów kultury i świetlic wiejskich, a więc w Ciecholubiu, Osiekach, Darnowie i Barcinie. W tej ostatniej miejscowości filia biblioteki zostanie przeniesiona ze szkoły do budynku dobudowanego do Centrum Aktywności Lokalnej.

 

 

 

Budynki będą bardzo nowoczesne, wyposażone i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Także teren wokół nich będzie zagospodarowany.

 

 

Oprócz funkcji bibliotecznej będą one także miejscem spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych. Będą się tu odbywały zajęcia rekreacyjne, kulturalne i edukacyjne. Mają one pełnić rolę integrującą mieszkańców sołectw. Dzięki dofinansowaniu projektu pn. “Rozwój, nauka i współpraca – biblioteka Cię wzbogaca. Budowa, przebudowa, wyposażenie bibliotek na terenie Gminy Kępice”, doposażona będzie także główna biblioteka w Kępicach. Biblioteki będą budowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 Infrastruktura bibliotek 2016-2020.

 

 

 

Budowanie nowych bibliotek w Kępicach to zupełnie odmienna polityka od tej, którą prowadzą władze Słupska. Urzędnicy w Słupsku chcą zaoszczędzić pieniądze na wynajmowaniu lokali, w których obecnie znajdują się biblioteki i chcą je przenieść w inne miejsca. W ten sposób pozbędą się znanych od lat czytelnikom lokali wynajmowanych przez miasto od innych instytucji np. spółdzielni mieszkaniowych, a przeniosą je do budynków komunalnych w innych miejscach. Pierwsza przenoszona ma być biblioteka przy ul. Garncarskiej.