W Kościele Mariacki Wielka Msza Kaszubska

W Kościele Mariackim odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. 13 maja o  godz. 19.30 Marek Kuczyński z Orkiestrą Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” przedstawi Wielką Mszę Kaszubską.

 

Wielka msza kaszubska na sopran, saksofon, chór i orkiestrę Marka Kuczyńskiego powstała w wyniku konkursu kompozytorskiego ogłoszonego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, pod patronatem Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego oraz Wojewody Pomorskiego, dla uczczenia pielgrzymki Jana Pawła II na Pomorze. Prapremiera odbyła się 11 czerwca 1999 r. w Katedrze Oliwskiej. Publiczność przyjęła utwór znakomicie. W kwietniu 2000 r. Marek Kuczyński został nagrodzony za tę kompozycję Pomorską Nagrodą Artystyczną.

 
– „Msza Kaszubska” to silnie emocjonalna i efektowna kompozycja – mówi Kamila Bilińska, specjalista ds. promocji – Posiada wyraźne wpływy muzyki filmowej z elementami jazzu. Utwór jest wzorowany na muzyce ludowej, ale w swobodny sposób (np. polonez w finale Benedictus). W Glorii został wykorzystany cytat z najpopularniejszej melodii folkloru kaszubskiego znanej jako Alfabet kaszubski, natomiast Agnus Dei jest częścią improwizowaną przez saksofon na podstawie zapisanego tematu – stąd udział znakomitego muzyka jazzowego Adama Wendta – wyjaśnia Kamila Bilińska.

 

Wykonawcy:

Bohdan Jarmołowicz – dyrygent

Anita Urban – sopran

Kamila Kułakowska – sopran

Adam Wendt – saksofony

Orkiestra Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku

Chór Politechniki Gdańskiej (przygotowanie: Mariusz Mróz)

Chór Akademii Pomorskiej w Słupsku „Iuventus Cantans”

(przygotowanie: Tadeusz Formela)