Rozmawiali o przyszłości Unii Europejskiej

Dwa trzyosobowe zespoły zmierzyły się z problemem rozszerzania Unii Europejskiej. Spotkanie organizowało Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Debata w Słupsku była przedostatnią z dyskusji organizowanych w całym kraju. Każda z nich obejmowała inny zakres tematyczny. Do tej pory omówiono między innymi sprawę przyjęcia waluty Euro oraz kwestię umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

Rozmawiali o przyszłości Unii Europejskiej

Uczestnicy nie wiedzieli, czy będą opowiadać się za rozszerzaniem Unii Europejskiej czy przeciw. Stanowiska losowali tuż przed rozpoczęciem debaty. Nad każdą z grup czuwał ekspert Team Europe – sieci informacyjnej Komisji Europejskiej. Studentów opowiadających się „za” wspierał dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Nad grupą przeciw czuwała dr Ewelina Cała-Wacinkiewicz z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dyskusja przebiegała w myśl zasad debaty oksfordzkiej, czyli skupiała się na dyskusji nad tezą z poszanowaniem rozmówcy. Oba zespoły odwoływały się do argumentów historycznych, gospodarczych i do przepisów prawa. Ich wypowiedzi oceniała komisja oraz publiczność. Zdaniem jury w debacie lepiej wypadła grupa opowiadająca się przeciw rozszerzaniu Unii Europejskiej. Jej członkowie w nagrodę pojadą do Brukseli.

Unii Europejskiej