Remont nie może się rozpocząć przez procedury

Pomnik Powstańców Warszawskich w Słupsku jest w opłakanym stanie. Udało się zebrać pieniądze na jego remont, ale teraz okazało się, że prace nie mogą rozpocząć się przez to, że władze miasta nie dopilnowały wszystkich formalności. Na skończenie remontu do rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego raczej już nie ma szans.

pomnik2

Remont nie może się rozpocząć przez procedury

Najstarszy w Polsce pomnik poświęcony Powstaniu Warszawskiemu stworzono w Słupsku. Monument pochodzi z 1946 roku i od tego czasu nie miał gruntownego remontu. Jego stan techniczny jest tak zły (m.in. odpadają cegły z muru znajdującego się za figurą), że przez zimę pomnik był zabezpieczony siatką. Wiosną ktoś dodatkowo uszkodził głowę orła wchodzącego w skład figury pomnika.

Słupsk od lat nie potrafił znaleźć w swojej kasie pieniędzy na remont pomnika. Dopiero w tym roku udało się połączyć pieniądze wojewódzkiego konserwatora zabytków, Ministerstwa kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie oraz Zarządu Infrastruktury Miejskiej oraz Słupska. Na ten cel zebrano 80 tysięcy złotych.

Rozpisano przetarg na remont. Zgłosiły się do niego dwie doświadczone firmy, ale okazuje się, że przetargu nie można rozstrzygnąć, bo słupscy radni miejscy nie podjęli jeszcze decyzji o przesunięciu zebranych na odnowienie pomnika z kasy miasta na konto ZIM, który administruje pomnikiem. Taką decyzję rajcy miejscy muszą podjąć w czasie sesji Rady Miejskiej, a ta odbędzie się dopiero pod koniec czerwca.

Takie opóźnienie spowoduje, że wykonawca remontu najprawdopodobniej nie zdąży wykonać remontu do 1 sierpnia, czyli do dnia 71. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Gdzie w takiej sytuacji będą odbywały się uroczystości rocznicowe?
– W takiej sytuacji prace zostaną wstrzymane na czas uroczystości, a potem kontynuowane po ich zakończeniu – tłumaczy Marcin Grzybiński, zastępca dyrektora ZIM w Słupsku. – Na pewno wykonamy prace remontowe jeszcze w tym roku.