Powstaje ośrodek przeszczepów w Słupsku. Są pierwsze pieniądze

W ramach obecnie funkcjonującego oddziału hematologicznego w Słupsku rocznie leczonych jest prawie 3 tysiące chorych na nowotwory krwi. Nie maja oni jednak możliwości w Słupsku dokonania autoprzeszczepu szpiku kostnego, a często bez takiego zabiegu wyleczenie nie jest możliwe. Obecnie pacjenci ze Słupska i regionu kierowani są do Gdańska, gdzie na przyjęcie oczekują ponad miesiąc.

Ośrodek przeszczepów w Słupsku

Biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na nowotwory krwi uruchomienie ośrodka przeszczepowego w Słupsku jest bardzo ważne. Tym bardziej, że słupska placówka dysponuje wykwalifikowaną kadrą, której brak jest najczęściej barierą do uruchomienia tego typu oddziałów.

Są pierwsze pieniądze

– Problemem są pieniądze, szpital ma ograniczone możliwości finansowe, a na sfinansowanie takiej inwestycji polegającej na utworzeniu ośrodka transplantologicznego w Słupsku potrzeba około trzech milionów złotych. Stąd prośba skierowana do pozostałych samorządów z regionu słupskiego o dofinansowanie tej bardzo potrzebnej dla naszych mieszkańców inwestycji – informuje Paweł Lisowski ze starostwa powiatowego w Słupsku.

W listopadzie planuje się zorganizowanie w Starostwie spotkania z władzami samorządowymi, kierownictwem szpitala oraz przedstawicielami samorządu wojewódzkiego. Celem spotkania będzie ustalenie dalszej działań, które doprowadzić mają do utworzenia ośrodka przeszczepowego w Słupsku.