Pomnik powstańców warszawskich odsłonięty po remoncie

W dniu Święta Niepodległości odsłonięto po remoncie Pomnik Powstańców Warszawskich w Słupsku. Remont kosztował 67,8 tysiąca złotych a pomnik wygląda jak nowy.

Wybudowany w 1946 roku monument przez lata nie miał gruntownego remontu. Deszcze, wiatr i mróz doprowadziły go do takiego stanu, że z muru wypadały cegły i trzeba było na zimę opakować go w siatkę, żeby kawałki muru nie spadły komuś na głowę. Co gorsza wiosną ktoś zniszczył betonową rzeźbę pomnika.

Pomnik powstańców warszawskich odsłonięty

Choć wojewódzki konserwator zabytków nakazał natychmiastowy remont obiektu w ubiegłym roku miasto nie miało pieniędzy na wykonanie potrzebnych prac. Dopiero w tym roku, gdy udało się zebrać wspólnie pieniądze z kilku źródeł: budżetu Słupska, Muzeum Powstania Warszawskiego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Gdańsku, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ciągu miesiąca specjalistycznej firmie udało się naprawić zniszczony mur pomnika, wypełnić kruszące się spoiny między cegłami i uzupełnić brakujące cegły. Zabezpieczono przed korozją zbrojenia w rzeźbie.