Policjanci oznakują rowery

Dziś, na terenie Komendy Miejskiej Policji w Słupsku, mieszczącej się przy Al. 3 Maja odbędzie się znakowanie rowerów. Jest to naniesienie dodatkowego numeru seryjnego na ramę i wprowadzenie informacji o właścicielu do bazy danych. Dzięki temu zabezpieczeniu, w przypadku kradzieży roweru, zwiększa się szansa na jego odzyskanie.

Policjanci oznakują rowery

Akcja odbędzie się po południu, w godzinach od 15.00 do 17.00. Osoby, które zechcą oznakować swój rower powinny mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Warto zabrać ze sobą także dowód zakupu rowerów, aczkolwiek nie jest to konieczne.

Kompendium


Znakowanie roweru

Znakowanie roweru to naniesienie dodatkowego numeru seryjnego na ramę oraz wprowadzenie informacji o właścicielu do bazy danych. Znakowanie najczęściej odbywa się przez wygrawerowanie, choć ponoć można się spotkać z oznaczaniem roweru za pomocą pisaka, którego pismo widać w świetle ultrafioletowym. Niestety nie zdaje to egzaminu, ponieważ pierwszy deszcz lub kałuża może zmyć takie oznaczenie. To samo dzieje się z naklejkami – prędzej czy później wycierają się. Zresztą naklejkę można usunąć samemu w łatwy sposób.

Czy oznakowanie roweru cokolwiek daje? Praktycznie daje drobny cień szansy, że gdy policja zatrzyma złodzieja – rower wróci do nas. Stanie się tak właściwie tylko w przypadku rozbicia złodziejskiej dziupli.

Zdecydowanym minusem jest brak ogólnopolskiej bazy danych rowerów. W tej chwili rowery znakuje policja i straż miejska w różnych częściach Polski i niestety każdy sobie rzepkę skrobie – w przypadku odnalezienia roweru na drugim krańcu Polski, policja musi najpierw dotrzeć do jednostki, która oznakowała rower, a nie zawsze jest to możliwe.

Niektórzy zwracają również uwagę na możliwość uszkodzenia ramy podczas grawerowania lub późniejszych problemach np. z gwarancją, w niektórych przypadkach może być to prawda.