Słupsk i Ustka odnowiły działanie Dwumiasta

Starania o modernizacje linii kolejowych, remonty dróg, a także przebudowę portu – takie cele stawiają sobie prezydent Słupska i burmistrz Ustki w ramach reaktywowanej współpracy Dwumiasta Słupsk-Ustka. Oficjalnie Dwumiasto istnieje od 12 lat, ale dotychczas pozostawało głównie na papierze.
Podpisanie nowego porozumienia w sprawie Dwumiasta prezydent Słupska i burmistrz Ustki ogłosili na konferencji zwołanej przed usteckim ratuszem. – Pamiętam, jak 13 lipca 2003 roku podpisywałem porozumienie w sprawie Dwumiasta. Teraz należy temu działaniu nadać nową jakość -mówi Jacek Graczyk, burmistrz Ustki. – Planowane są nowe wspólne projekty. Dlatego powołany został zespół roboczy, który ma opracować harmonogram prac. Mam nadzieję, że przyniesie to wymierny efekt dla mieszkańców i Słupska, i Ustki. Będą to nie tylko tzw. projekty miękkie, społeczne, ale również inwestycyjne, które nas wzajemnie zbliżą.

Słupsk i Ustka odnowiły działanie Dwumiasta

Pierwszy efektem zacieśnienia współpracy między obydwoma samorządami było przekazanie prezydentowi Słupska flagi Ustki. Flaga ta ma być wywieszana przed słupskim ratuszem jako dowód na istnienie Dwumiasta. Jednak prezydent Słupska i burmistrz Ustki zamierzają kierować współpracę na bardziej wymierne efekty. – Oba nasze miasta działają w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, a przed nami kolejne projekty unijne, modernizacja drogi krajowej nr 21 oraz port w Ustce, który miałby także sprzyjać rozwojowi Słupska – zaznacza Robert Biedroń, prezydent Słupska. – Potencjał jest ogromny. Jest w naszych miastach i w naszym regionie wiele inwestycji ze Skandynawii i z Niemiec. Jeśli chodzi o port Ustka. Słupsk, widzimy w tym kontekście dużą szansę. Powstaną także ścieżki rowerowe, które połączą nasze ośrodki. Pozostaje nam walka o modernizację linii kolejowych 405 i 202 oraz drugi tor dla naszego regionu.