Pół godziny parkowania za 2 zł? Spokojnie, jeszcze nie teraz

Strefa Płatnego Parkowania była jednym z tematów spotkania mieszkańców miasta z radnymi. Jednogłośnie stwierdzono, że płacić za postój trzeba. Spierano się tylko o to, ile i kto.

Pół godziny parkowania za 2 zł

Inicjatorem dyskusji był radny Krzysztof Kido, który przypomniał, że wprowadzenie strefy płatnego parkowania miało dwa cele – Pierwszym celem było skierowanie ludzi, jeżdżących do pracy, do szkół, z samochodów do komunikacji zbiorowej, czyli kupowanie biletów i zmniejszanie różnicy w przychodach i wydatkach. Drugi cel, to cel ekologiczny. Przewiezienie 50 pasażerów to jest wielokrotnie mniejsza emisja spalin, niż przewiezienie 50 osób samochodami prywatnymi. – mówił radny. Krzysztof Kido jest także autorem pomysłu zmiany cen za czas postoju. Zgodnie z jego propozycją, proporcje należałoby odwrócić, czyli pół godziny postoju kosztowałoby 2 zł, natomiast godzina 2,50 zł. W ten sposób, zdaniem radnego, będzie można walczyć z kierowcami „oszukującymi” parkomaty, którzy kupują bilet na pół godziny, a po upływie tego czasu kupują kolejny bilet na pół godziny, tym samym płacąc za godzinę parkowania 1 zł, zamiast 2,50 zł.

W takcie spotkania dyskutowano także o parkowaniu w śródmieściu. Mieszkańcy jednogłośnie przyznali, że gdyby nie odpłatne postoje, często w ogóle nie mieliby gdzie zaparkować. Niemniej jednak parkomaty nie rozwiązują problemu. -Wracając z pracy często muszę robić kilka kółek, żeby znaleźć miejsce parkingowe. Płacę za parkowanie w centrum, ale mogę zatrzymać się tylko na wyznaczonej ulicy.- skarżyła się jedna z słupszczanek. Inni uważali, że gdyby strefy płatnego parkowania zabrakło, mieszkańcy podmiejskich miejscowości blokowali by parkingi w śródmieściu do godziny 17.

Trochę inaczej rozwiązanie problemu z parkowaniem widzi radny Marcin Sałata. Jego zdaniem Strefa Płatnego Parkowania jest potrzebna, ale należy pomyśleć o przyszłościowym, kompleksowym rozwiązaniu – Robiąc strefę płatnego parkowania, również powinno udostępnić się coś takiego jak parkingi zbiorowe, gdzie ludzie mieliby możliwość pozostawienia samochodu na cały dzień. -zaznaczył radny.

Temat zmian funkcjonowania w Strefie Płatnego Parkowania z pewnością jeszcze powróci. Jednak ich wprowadzenie musi wiązać się z inną organizacją komunikacji w centrum Słupska.

Spotkania z rajcami odbywają się w ramach Obywatelskich Spotkań z Radnymi i są organizowane przez Centrum Inicjatyw Obywatelskich. W najbliższym czasie zaplanowano trzy kolejne spotkania.