Podróż do okresu mroku i pustki. Tylko wirtualnie

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wernisaż wystawy Winter Blues Jany Gombikovej. Winter Blues to cykl fotografii Winter Blues to wizualna podróż do okresu mroku i pustki, jaki wypełnia przyrodę oraz ludzkie życie.
 

 

Wernisaż odbędzie się w środę 26 kwietnia 2017 r. o godz. 18:00 w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce przy ul. Zaruskiego 1a w małej galerii na I piętrze.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających codziennie do 7 maja 2017 r. w godz. 10:00-18:00.

 
– Winter Blues, czyli zimowe smutki, to poetyckie określenie odnoszące się do sezonowych zaburzeń afektywnych, spowodowanych brakiem słońca. Zjawisko to jest ściśle powiązane z cyklami natury – zima to czas hibernacji  – informuje Joanna Żuraw z BGSW. – W okresach zimowej depresji często zamykamy się w sobie, a wtedy dochodzą do głosu uczucia, które na co dzień pozostają ukryte głęboko w pokładach podświadomości. Zima to czas mroku – zarówno za oknem, jak i w naszym wnętrzu. Z drugiej strony – sen, choć często porównywany ze śmiercią, jest także sposobem na regenerację sił. Pod tym względem zimowe smutki wydają się czymś naturalnym, czyniącym nas częścią przyrody, wskazującym na głęboką i nierozerwalną więź, jaka łączy ze sobą wszystkie żyjące istoty. 

 

Jana Gombikova urodziła się w Trenczynie na Słowacji. Jest absolwentką Akademii Muzyki i Sztuk Scenicznych na kierunku Film i Telewizja w Bratysławie. Obecnie kontynuuje studia w Instytucie Fotografii Artystycznej na Uniwersytecie Śląskim w Opawie, Czechy. W swojej pracy artystycznej koncentruje się głównie na fotografii dokumentalnej, często w połączeniu z tekstem i wideo.