Nowe zabiegi w słupskim szpitalu. Większy komfort dla pacjentów

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku planuje zwiększenie ilości świadczonych usług w zakresie chirurgii naczyniowej. Od 1 stycznia zostało zatrudnionych dwóch lekarzy specjalistów.

Zatrudnieni medycy to dr n. med. Marcin Giaro – specjalista w chirurgii ogólnej, angiologii i chirurgii naczyniowej oraz lek. med. Przemysław Konczalski – specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej. Obaj specjaliści będą udzielać świadczeń w Oddziale Chirurgii Naczyniowej oraz w Poradni Chirurgii Naczyniowej.

Komfort dla pacjentów

– Rozszerzenie zakresu świadczonych usług z zakresu chirurgii naczyniowej oprze się o realizację zabiegów endowaskularnych jako zabiegów w trybie planowym – informuje Alicja Rojek, rzecznik prasowy słupskiego szpitala. – Zaletami tych zabiegów  jest przede wszystkim ich mniejsza inwazyjność, bezpieczeństwo oraz komfort pacjenta, ale przede wszystkim skrócony czas jego hospitalizacji.

Zabiegi endowaskularne przeprowadza się bowiem wewnątrz naczyń krwionośnych bez cięcia chirurgicznego  – poprzez delikatne wkłucie się do którejś z tętnic, wprowadza się do zwężonych z powodu np. miażdżycy naczyń specjalne protezy (np. stenty), które te miejsca udrażniają. Pacjent poddany takiemu zabiegowi szybciej wraca do pełnej sprawności i aktywności fizycznej, a ryzyko ewentualnych powikłań jest zminimalizowane.

Dostępne metody wewnątrznaczyniowe świadczone w Oddziale Chirurgii Naczyniowej to:

  • wewnątrznaczyniowe zaopatrywanie tętniaków rzekomych tętnic obwodowych,
  • wewnątrznaczyniowa angioplastyka tętnic obwodowych,
  • stentowanie tętnic obwodowych,
  • wykonywanie przetok tętniczo-żylnych na potrzeby hemodializ,
  • wewnątrznaczyniowa angioplastyka tętnic obwodowych / arteriografia.