Nowe urządzenie w słupskim szpitalu pomoże w walce z pandemią

Oddział Kardiologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku otrzymał nowe urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej CORPULS CPR. Sprzęt trafił do Pracowni Hemodynamicznej / Pracowni Elektrofizjologii i Elektrostymulacji.

Zakupione urządzenie umożliwia jednoczasowe wykonywanie zabiegów z zakresu kardiologii inwazyjnej/elektrostymulacji u pacjentów w krytycznym stanie z prowadzoną resuscytacją z użyciem mechanicznego ramienia. Budowa urządzenia zapewnia pełen dostęp do obrazowania radiologicznego we wszystkich koniecznych projekcjach, skuteczną i długotrwałą automatyczną kompresję klatki piersiowej z wyeliminowaniem czynnika ludzkiego (aparat nigdy się nie męczy i nie szkodzi mu promieniowanie X).

W dobie globalnej pandemii urządzenie to umożliwia bezpieczne ograniczenie liczby narażonego personelu na ewentualną ekspozycję na SARS CoV-2 – mówi Damian Sendrowski, koordynator Oddziału Kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – W przypadku koniecznego transportu pacjenta aparat posiada pełne wielogodzinne zasilanie akumulatorowe i przystosowane do zasilania karetek specjalistycznych. Inteligentny aparat analizuje w sposób ciągły opór klatki piersiowej, dostosowuje automatycznie siłę ucisku, sam koryguje ustawienia wyjściowe, zapisuje w pamięci przebieg resuscytacji. Prosty, ale jednak robot dla naszych pacjentów kardiologicznych. Cały czas się rozwijamy z użyciem najnowszych technologii – zaznacza D. Sendrowski.

Urządzenie zostało kupione ze środków własnych słupskiego szpitala. Koszt zakupu wyniósł 54 tysiące.