„Porysowane, zarysowane” – wystawa autorska Katarzyny Tomasiak

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza do oglądania wystawy autorskiej Katarzyny Tomasiak pt. „Porysowane, zarysowane” prezentowanej od 19 października 2020 do 24 stycznia 2021 roku w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku przy Rynku Rybackim 1.

Tytuł wystawy to sposób na zwrócenie uwagi, zaczepienie odbiorcy, to gra słów. „Porysowane, zarysowane” nawiązuje do nieszablonowej, indywidualnej formy przekazu, specyficznej techniki rysunkowej, którą artystka ukazuje swoje zainteresowania.

Na wystawie zobaczymy prace przygotowane różnymi technikami: rysunki graficzne wykonane pisakiem, prace zrobione techniką sitodruku oraz batiki. Prace Katarzyny Tomasiak zawierają jej ulubione tematy: ludzi, często zwierzęta domowe oraz drzewa i inne elementy przyrody. Figury nacechowane są ekspresją, mnogością emocji, można w nich również wyczuć subtelny humor. Postacie, które zobaczymy na wystawie mają specyficzne, zniekształcone proporcje ciała oraz „krzywość”, która tworzy ich swoisty charakter. Ekspozycja, mamy nadzieję, zwróci Państwa uwagę niezwykłą formą prezentowanych prac.

Na zakończenie wystawy, 24 stycznia 2021 roku o godz. 17:00 w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera odbędzie się spotkanie z autorką Katarzyną Tomasiak.

Wstęp wolny.

Porysowane Zarysowane - Wystawa Katarzyny Tomasik
Porysowane Zarysowane – Wystawa Katarzyny Tomasiak

Katarzyna Tomasiak – absolwentka kierunków Wzornictwo na Politechnice Koszalińskiej (2007) oraz Ilustracje na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2017). Słupska artystka, pedagog, nauczycielka przedmiotów artystycznych w Liceum Sztuk Plastycznych przy Zespole Szkół Technicznych w Słupsku, instruktor plastyki w Słupskim Ośrodku Kultury. Realizuje się w pracach ilustratorskich, grafikach, ceramice, batiku, sitodruku, Street Arcie. Współpracuje przy akcjach artystycznych i edukacji kulturalnej. Wyrazista, zaangażowana osobowość i pracowita twórczyni. Zrealizowała wiele projektów grupowych oraz indywidualnych. Lubi inspirować i wspierać innych w tworzeniu. W pracy artystycznej odnajduje też drogę do samej siebie.

Autorka wielu słupskich murali. W 2019 roku zrealizowała trzy: „Kobieta Wolności i Solidarności” poświęconego mec. Annie Boguckiej-Skowrońskiej, który wykonany został według autorskiego pomysłu na ścianie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku, „Make art not war” – mural w Słupsku wykonany w ramach współpracy z młodzieżą ze szkoły plastycznej z Archangielska, miasta partnerskiego Słupska, „Flowers of youth” – mural w Archangielsku wykonany z młodzieżą z Liceum Sztuk Plastycznych w Słupsku. W 2020 roku wykonała też mural poświęcony Europejskiemu Zielonemu Ładowi przy Parku Wodnym „Trzy Fale” w Słupsku.

Pomysłodawczyni i realizatorka akcji upowszechniającej poezję na chodnikach.

Autorka ilustracji i okładek książek, w tym okładki publikacji 35. Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej (2019) oraz dziesięciu poprzednich wydawnictw tej serii.

W 2019 roku wysoko oceniona przez jury 22. Międzynarodowego Konkursu „Witkacy pod Strzechy” – otrzymała główną nagrodę w tym konkursie.

Dwukrotna Laureatka nagrody Prezydenta Miasta Słupska, w tym ubiegłorocznej, za szczególne osiągnięcia w edukacji artystycznej.

Fragment wystawy - porysowane - zarysowane - Katarzyny Tomasik
Fragment wystawy – porysowane – zarysowane – Katarzyny Tomasiak