Najlepsze filmy o niepełnosprawnych w Słupsku. Za darmo

W dniach 9 – 10 września kino studyjne Rejs zaprasza na bezpłatne pokazy filmów, które zostaną wyświetlone i wystartują w konkursie tegorocznej, 12. edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja.

Festiwal poświęcony jest tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej. Główna edycja festiwalu odbywa się w Koszalinie. Równolegle do niej, odbywają się lokalne edycje w trzydziestu miejscowościach. Festiwal dwukrotnie gościł w Parlamencie Europejskim i Londynie, a w 2014 r. także we Włoszech, Rumunii oraz Turcji.

Najlepsze filmy o niepełnosprawnych w Słupsku

Głównym celem festiwalu jest integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób niepełnosprawnych. Impreza jest prezentacją filmów fabularnych, dokumentalnych i amatorskich z całego świata, których bohaterami są osoby niepełnosprawne. Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu brzmi „Wizerunek moją siłą”.

Pierwszego dnia zobaczymy zestaw sześciu filmów. Pierwszy seans rozpocznie się o godzinie 15:45 w trakcie jego trwania widzowie będą mieli okazję zobaczyć takie filmy jak: „Idioci”, „Mój tata rockman” – film o generacji pierwszych chińskich rockmanów, „Spowiedź kaleki” – performance z udziałem niepełnosprawnych twórców będący wstępem do dyskusji o seksualności i niepełnosprawności oraz „Szpilę”, której bohaterką jest Agnieszka Szpila – samotna matka siedmioletnich bliźniaczek, u których został zdiagnozowany autyzm.

Tego samego dnia o godzinie 18:00 zostaną wyświetlone dwa filmy: „Nigdy nie będę narzekać” – dokument o Türkanie, która pomimo niepełnosprawności postanowiła realizować swoje marzenia oraz „Królowa ciszy” – wielokrotnie nagradzany dokument o głuchoniemej 10-letniej Denisie – dziewczynce z nielegalnego romskiego koczowiska zafascynowanej filmami Bollywoodzkimi.

– Część filmów („Idioci”, „Mój tata rockman”, „Szpila” oraz „Nigdy nie będę narzekać”) tegorocznego festiwalu została przystosowana do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących. Na specjalny pokaz z audiodeskrypcją zapraszamy 10 września o godzinie 15 – Joanna Gajdo, kino studyjne Rejs w Słupsk.

Wszystkie seanse w ramach festiwalu odbędą się w sali kina Rejs.