Najlepsze filmy krótkometrażowe w Słupsku. Pierwsza taka okazja od lat

Po kilkuletniej przerwie na ekran kina Rejs wraca Objazdowa Etiuda&Anima. W dniach 20 – 23 października 2015, zaprezentujemy krótkometrażowe obrazy, które zostały nagrodzone na krakowskim 21. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym ETIUDA&ANIMA.

 

 

W ciągu czterech dni widzowie będą mieli szansę zobaczyć łącznie 23 tytuły. Wśród nich będzie sporo filmów europejskich, ale również obrazy z Japonii, Kanady, Kuby, Izraela i Egiptu. Pokażemy etiudy doświadczonych profesjonalistów – Piotra Dumały, Thomasa Stellmacha jak i młodych reżyserów.

 

– Będzie okazja by zobaczyć „Fragmenty” Agnieszki Woszczyńskiej – informuje Joanna gajdo z kina studyjnego Rejs. – Film prezentowany był w Cannes, a na krakowski festiwalu zdobył Grand Prix. Woszczyńska portretuje małżeństwo, które wiedzie dostatnie, spokojne i bardzo poukładane życie. Wydawałoby się, że ich sytuacja jest idealna, ale z jakiegoś powodu Ania i Adam nie są szczęśliwi. Woszczyńska pokazuje rozpad związku, który rozgrywa się w szklano-stalowych dekoracjach nowoczesnej metropolii.

 

Będzie można również zobaczyć „The Bigger Picture” („Szersza perspektywa”) – film, który w tym roku znalazł się wśród obrazów nominowanych do Oscara. To zrealizowana w imponującej, nowatorskiej technice animacja, w której naturalnej wielkości postaci namalowane na ścianach wchodzą w interakcję z rzeczywistymi przedmiotami codziennego użytku. To historia dwóch braci, którzy nie mają odwagi umieścić umierającej matki w domu opieki.

 

Ponadto w przeglądzie znajdziemy: historię pewnego zakwasu chlebowego, który zagrozi małżeńskiej sielance („Zakwas chlebowy”), dokument o Kenijczyku, który w seks turystyce widzi swoją szansę na wyrwanie się z biedy („Chłopiec z kurortu”), western z wełny i szpilek („High Wool”), subtelną satyrę na konformizm nieuchronnie wpisany w życie społeczne („Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek”), inspirowany opowiadaniem Czechowa dramat urzędnika, który przybywa na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę toalety („Następstwa otwarcia publicznej toalety na 375 kilometrze”), a także nagrodzone przez publiczność „Mythopolis” – o tym jak postacie znane z mitologii greckiej żyją i rozwiązują swoje problemy we współczesnym świecie oraz „To byłoby coś pięknego” – dokument, którego bohaterką jest pani Aleksandra, 57 – letnia nauczycielka biologii z Sosnowca, która zgłosiła się jako jedna z ponad 200 tysięcy osób całego świata do udziału w projekcie Mars One – lotu (bez możliwości powrotu!) na Marsa w 2023 roku.

 

Wszystkie pokazy będą w sali kina Rejs. Bilet na jeden seans kosztuje 10zł. Istnieje możliwość zakupu karnetu (na cztery pokazy) w cenie 20zł. Osoby, które kupią karnet otrzymają dodatkowo w prezencie torbę płócienną z logo kina Rejs.

 

 

Harmonogram projekcji:
20 października, godz. 18.00 – Etiuda&Anima blok I
21 października, godz. 18.00 – Etiuda&Anima blok II
22 października, godz. 20.00 – Etiuda&Anima blok III
23 października, godz. 20.00 – Etiuda&Anima blok IV