Morska przygoda młodzieży z Kobylnicy na jachcie „Pogoria”

Morska przygoda na jachcie Pogoria. Młodzież z gminy Kobylnica uczestniczyła w rejsie Pogorią po Morzu Śródziemnym. Udział w rejsie był nagrodą dla najlepszej klasy gimnazjalnej wyłonionej w drodze konkursu. Oprócz klasy 3A Gimnazjum w Kobylnicy w rejsie wzięli udział najlepsi uczniowie z wszystkich pozostałych trzecich klas gimnazjalnych oraz absolwenci Gimnazjum w Kobylnicy i w Sycewicach.

Morska przygoda

Na pokład żaglowca załoga szkolna weszła 21 listopada w porcie Civitavecchia we Włoszech. U boku kapitana Remigiusza Trzaski 38 uczniów wraz z opiekunkami oraz 2 młodych Włochów odbyło 65 godzin żeglugi morskiej i przepłynęło 227 mil morskich. 25 i 26 listopada załoga mogła podziwiać malownicze zakątki i widoki na wyspie Elba w porcie Ferraio.

Podczas całego rejsu młodzież wykonywała prace porządkowe, przygotowywała posiłki, dbała o pomieszczenia sanitarne i pokład żaglowca, pełniła służbę na rejach oraz wykonywała wachty grupami na zmianę: gospodarczą, nawigacyjną (trapową w portach) i bosmańską. Czas wolny młoda załoga poświęcała na naukę szant i pieśni morskich, wykłady prowadzone przez kapitana i oficerów wachtowych oraz na integrację z załogą zawodową.

W dniu 27 listopada Pogoria dopłynęła do portu w Livorno, gdzie kapitan R. Trzaska każdemu z załogi wręczył zaświadczenie o przebytym rejsie. Nazajutrz młodzież wyruszyła w drogę powrotną do domu.