MOPR szuka wolontariuszy. Z roku na rok ich liczba spada

Chcesz być kimś? Zostań wolontariuszem – to hasło jakie towarzyszy akcji, której celem jest rekrutacja wolontariuszy. Współpracę oferuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku.

Wolontariuszem może zostać każda osoba, która posiada chęć niesienia pomocy osobom potrzebującym. Wystarczy zgłosić się do MOPR, wybrać rodzaj współpracy, którą przedstawi koordynator do spraw wolontariatu. Krótkie formalności kończą się  podpisaniem porozumienia. Od tego momentu jest się wolontariuszem, który może pomagać.

– Na co dzień staramy się pozyskiwać wolontariuszy, jednak ich liczba drastycznie z roku na rok spada i niestety jest to tendencja dotycząca całej Polski – wyjaśnia Klaudiusz Dyjas, Dyrektor MOPR – Dlatego po raz kolejny za pośrednictwem mediów zachęcamy mieszkańców Słupska i regionu do współpracy z nami. Wolontariat daje możliwość samorealizacji. Nasi wolontariusze są bardzo skuteczni w pracy na rzecz osób potrzebujących i czerpią z tego ogromną satysfakcję  – dodaje.

Akcja skierowana jest do wszystkich grup wiekowych, jednak jak podkreślają jej koordynatorzy, bardzo liczą na studentów lokalnych uczelni. Specjalnie na potrzeby akcji w MOPR powstał plakat, na którym znalazły się twarze pracowników, którzy w przeszłości byli wolontariuszami lub z nimi współpracowali. Plakat ma zachęcać ale także  przekazywać komunikat, że wolontariat jest sposobem na zdobywanie doświadczenia, które można wykorzystać w poszukiwaniu i zdobyciu dobrej pracy. Dla najlepszych także w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.

MOPR szuka wolontariuszy

Wolontariusze Ośrodka pomagają w nauce dzieciom z niezamożnych rodzin, wspólnie spędzają czas z samotnymi seniorami w ich domach, robią zakupy, czytają książki prasę, wychodzą na wspólne spacery. Osobom, które wolą działać w placówkach będących w strukturze MOPR, Ośrodek może zaproponować pomoc w organizacji wolnego czasu i imprez okolicznościowych w Dziennym Domu Pomocy Społecznej, do którego na co dzień uczęszczają seniorzy. Kolejne działania wolontariusze prowadzą w czterech Placówkach Wsparcia Dziennego MOPR: pomagają dzieciom w nauce, organizują czas wolny w formie gier i zabaw w Placówkach i poza nimi, wspieraj personel w organizowaniu akcji i imprez okolicznościowych dla dzieci.

Co roku porozumienia o wykonywaniu świadczeń wolontarystycznych z ośrodkiem, podpisuje od 40 do 50 osób, jednak liczba ta stale z roku na rok spada. Zainteresowane współpracą osoby mogą zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Słonecznej 15D pok. 216 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30. Dodatkowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer 59-840-20-78. Kandydat na wolontariusza odwiedzając ośrodek powinien przy sobie mieć dowód osobisty lub w przypadku osób niepełnoletnich legitymację szkolną oraz zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na współpracę w ramach wolontariatu.

Personel MOPR rekrutację będzie kontynuować także na terenie szkół, w których prowadzone będą prelekcje dotyczące działań wolontarystycznych w ośrodku.