Kino nieme wraca do Słupska. Jedyny taki pokaz w mieście

We wtorek, 24 listopada o godz. 18.00 kino studyjne Rejs zaprasza na pokaz filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”. Dzieło kina niemego z 1918 roku, z Polą Negri w roli głównej, będzie można zobaczyć z towarzyszeniem muzyki na żywo.

Mania Walkowska, młoda i ładna pracownica fabryki papierosów, zostaje wybrana na modelkę na plakacie reklamowym nowej marki papierosów. U Heinza Alexa, malarza, który ma być autorem plakatu, poznaje młodego kompozytora Hansa van den Hofa. Zakochuje się w nim z wzajemnością.

Tymczasem Morelli, bogaty i wpływowy mecenas sztuki, zaintrygowany urodą modelki z plakatu, urządza wielki bal, na który zaprasza Manię. W trakcie zabawy usilnie zabiega o jej względy, jednak bezskutecznie. Mania inspiruje Hansa do napisania opery, która ma być wystawiona w berlińskiej operze. Zazdrosny Morelli, jeden z akcjonariuszy Opery Narodowej, używa swoich wpływów i dzieło Hansa, zatytułowane Mania, zostaje odrzucone. Dziewczyna próbuje przekonać Morellego, by pomógł Hansowi. Morelli zgadza się, ale pod warunkiem, że do czasu premiery Mania zamieszka z nim i zostanie jego kochanką.

Kino nieme wraca do Słupska

– Pokaz odbędzie się w ramach dzisiątej edycji festiwalu MIEJSCE KOBIET przy wsparciu finansowym PISF – informuje Joanna Gajdo, kino studyjne Rejs.

„Mania” jest jednym z pierwszych filmów niemieckich w karierze Poli Negri. Nakręciła go w roku 1918, tuż po wyjeździe z Polski i zerwaniu kontraktu z wytwórnią Sfinks. W tym samym roku aktorka wystąpiła jeszcze w kilku filmach niemieckich wytwórni Union (tzw. seria filmów sezonu 1918/1919) – m.in. „Oczy Mumii Ma” (Die Augen der Mumie Ma, reż. Ernst Lubitsch), „Żółty paszport” (Der gelbe Schein, reż. Victor Janson, Eugen Illes) oraz „Carmen” (reż. Ernst Lubitsch). Ten ostatni przyniósł Poli Negri wielki rozgłos i rozpoczął jej wielką światową karierę.

Materiał filmowy „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” został pozyskany od kolekcjonera z Czech i włączony do zbiorów Filmoteki Narodowej w 2006 roku. Jest to najprawdopodobniej jedyna zachowana kopia tego filmu na świecie. Z powodu licznych zniszczeń obraz zrekonstruowano cyfrowo. Rekonstrukcja została zrealizowana dzięki projektowi „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”, współfinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem projektu jest zabezpieczenie i cyfrowe zrekonstruowanie ponad 40 dzieł polskiej kinematografii z okresu dwudziestolecia międzywojennego.