Kobiety będą patronkami nowych słupskich rond. Znamy nazwiska

Jaruga-Nowacka, Trina Papisten, Zofia Kurowska i Mirosława Mirecka miałyby zostać patronkami nowych rond wybudowanych ciągu słupskiego ringu miejskiego. Na najbliższej sesji Rady Miasta rajcy zagłosują nad projektem uchwały, który ma doprowadzić do częstszego nadawania słupskim ulicom kobiecych patronów.

Kobiety będą patronkami nowych słupskich rond

Listę nazwisk kandydatek do patronów nowych miejsc w Słupsku ułożyli urzędnicy słupskiego magistratu. Na liście znalazły się: Izabela Jaruga-Nowacka, była posłanka z obwodu gdyńsko-słupskiego za zasłużenie w sprawach równościowych, antydyskryminacyjnych oraz dbałość za sprawy socjalne. Trina Papisten to ostatnia kobieta, która w Słupsku została spalona za czary na stosie w 1701 roku. Zofia Kurowska, nauczycielka i kierowniczka słupskiego chóru „Kantele” oraz Mirosława Mirecka, dziennikarka i działaczka społeczna. – Mamy jeszcze trzy inne kandydatki, ale zastanawiamy się jeszcze czy je zgłosić – mówi Beata Maciejewska z Urzędu Miasta w Słupsku.

Jak wylicza Beata Maciejewska z Urzędu Miasta w Słupsku tylko 3 procent spośród nazw osobowych nadanych słupskim ulicom nosi imiona kobiet. Zdecydowana większość to nazwy męskie. Teraz ma się to zmienić.