W Słupsku dyskutują o przesiedleńcach. To przygotowanie do przyjęcia uchodźców?

Dziś, w czwartek 24 września w Akademii Pomorskiej w Słupsku zainaugurowana zostanie V jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa pn. „Łemkowie, Bojkowie, Huculi, Rusini – historia, współczesność, kultura materialna i duchowa” w 70-tą rocznicę wysiedleni ludności ukraińskiej z Polski do USRR w latach 1944-1946.

 

 

Konferencja organizowana jest cyklicznie od 2007 roku, poprzednie jej edycje odbyły się   w Zielonej Górze, Svidniku na Słowacji oraz w Słupsku. W tym roku w mury naszej Uczelni przyjadą naukowcy z Ukrainy, Słowacji, Serbii, Stanów Zjednoczonych oraz różnych ośrodków akademickich w Polsce, którzy podejmą dyskusję dot. złożonej kwestii przesiedleń ludności ukraińskiej w latach 1944-46 w kontekście historycznym, ale i kulturowym, duchowym, etnograficznym i społecznym.

 
– Z pewnością pewne przemyślenia, wnioski i problemy dotyczący przesiedleń, które miały miejsce 70 lat temu pozostają żywe i jak najbardziej aktualne w odniesieniu do dzisiejszych wydarzeń związanych z masową falą uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki – zaznacza Katarzyna Mudryk-Praszczak z Akademii pomorskiej w Słupsku.