Kamila Bilińska basistką w zespole Apteka – słupszczanka gra w legendarnym zespole

Po Natalii Sikorze, zwyciężczyni programu Voice of Poland i Sarsie Markirewicz, która wygrała debiutancką płytę na szerokie muzyczne wody wypływa kolejna słupszczanka. Kamila Bilińska została basistką znanego i zasłużonego dla polskiej sceny rockowej zespołu Apteka.

Kamila Bilińska basistką w zespole Apteka

Apteka to polski zespół rockowy. Powstał w 1983 roku w Gdyni z inicjatywy Jędrzeja „Kodyma” Kodymowskiego. Grupa, która początkowo miała być tylko rodzajem przewrotnego eksperymentu, alternatywnym sposobem spędzania czasu kumpli z liceum, wyrosła ponad swoje założenia, stając się zespołem legendarnym, wręcz kultowym. Pomimo wielu metamorfoz, zmian personalnych, zespół wydał kilka krążków („Synteza”, „AAA…”, „Big Noise”, „Narkotyki”, „Live’92”, „Urojone całe miasto”, „Menda”, „Spirala”) i ma w swoim dorobku setki koncertów, nagrody i wyróżnienia prestiżowych periodyków muzycznych.

W jaki sposób słupszczanka Kamila Bilińska trafiła do tak zasłużonej grupy rockowej? Okazuje się, że pomógł w tym przypadek? – W kwietniu Apteka grała koncert w Motor Rock Pubie i tego dnia rozleciał im się skład – mówi Kamila Bilińska. – Po koncercie, zespół Black Baloon, w którym gram, zagrał z Apteką mały jam session. Po tym wspólnym muzykowaniu zaproponowali mi grę w Aptece.

Kamila Bilińska przyznaje, że na początku miała tremę jak poradzi sobie z graniem znanego przez wielu ludzi repertuaru Apteki, ale niepewność minęła po pierwszym koncercie. Początkowo zespół miał próby w każdy weekend. Muzycy spotykali się, albo w Trójmieście, gdzie mieszka założyciel grupy, albo w Słupsku. Teraz co tydzień grają koncerty więc częste próby nie są potrzebne. – W zamyśle mamy nagranie płyty – zapowiada Kamila Bilińska.

O tym, jak Kamila Bilińska radzi sobie z kompozycjami Apteki będziemy mogli przekonać się w Słupsku w sobotę, 19 września o godz. 20.15 w Słupsku w Rock Motor Pubie. Bilety w przedsprzedaży (20 zł), w dniu koncertu (30 zł) można nabyć w pubie.

https://www.facebook.com/aptekaband

Zespół Apteka

Zespół Apteka powstał w 1983 roku w Gdyni z inicjatywy Jędrzeja „Kodyma” Kodymowskiego (śpiew, gitara) i Macieja Błasiaka (śpiew, gitara, bas, klawisze, trąbka). Do 1987 roku w grupie występowali m.in. Jacek Łada (perkusja), „Siwy” (saksofon), Ewa Golianek (śpiew, instrumenty klawiszowe) oraz Małgorzata Bachora (chórki). W 1987 do „Kodyma” dołączył nowy perkusista Maciej Wanat, znany z występów w grupie Bóm wakacje w Rzymie. W tym samym roku „Kodym”, Maciej Błasiak, Maciej Wanat, Ewa Golianek i Małgorzata Bachora nagrali utwory „Synteza” i „AAA…”, wydane rok później na kompilacji pt. Gdynia. Pod koniec roku 1988 Apteka liczyła już tylko dwóch członków tj. Jędrzeja Kodymowskiego (gitara, śpiew) i Macieja Wanata (perkusja), którzy zrealizowali pierwszy album pt. Big Noise, wydany dopiero w 1990 roku. Jeszcze w 1988 roku do grupy dołączyli gitarzysta Janusz Sokołowski oraz basista Marcin Ciempiel współpracujący poprzednio z grupami Oddział Zamknięty, Fotoness, Tilt i Maanam. W tym składzie grupa realizuje wydany w 1992 roku album pt. Narkotyki, zrealizowany we współpracy z Adamem Toczko, właścicielem Modern Sound Studio. W tym samym składzie w 1993 roku zespół nagrał płytę Urojonecałemiasta, która została wydana jedynie na kasecie, mimo że kontrakt z wytwórnią SPV Poland obejmował również wydanie jej w formie CD. Po latach „Kodym” wygrał proces z wytwórnią dzięki któremu dostał odszkodowanie i prawa do materiału. W nocy z 15 na 16 maja 1993 roku w wypadku samochodowym zginął Maciej Wanat. Po występie na festiwalu Jarocin ’93 (Wanata zastąpił Włodzimierz Tafel) działalność zespołu została zawieszona.

W 1994 po namowach basisty Olafa Deriglasoffa, „Kodym” reaktywował Aptekę. W składzie znaleźli się również perkusista Jacek Stromski i gitarzysta Piotr Nalepa, który jednak później wybrał grę w zespole swojego ojca, Tadeusza. Trzyosobowy skład nagrał w 1995 roku album Menda. Więcej na nim słychać punku, choć pozostała charakterystyczna dla zespołu psychodelia. Powstały teledyski do utworów „Gdynia Nocą” oraz „Synteza”. W 1996 roku zespół nagrał album Spirala, na którym zawarte są nowe wersje utworów znanych z poprzednich płyt. Niedługo po jego nagraniu zespół opuścił Olaf Deriglasoff. Jego miejsce zastąpił Sławomir Czarnata, jednak Apteka nie prowadziła działalności. W 1998 roku „Kodym” zawiesił zespół i wyjechał na półroczną podróż po Ameryce Południowej. Po powrocie „Kodym” próbował uruchomić Aptekę, jednak żaden skład nie utrzymał się długo. W 2003 roku nakładem wytwórni Sonic Records ukazał się CD Psychedelic Underground. Zawierał on wszystkie utwory z wydanej w 1993 kasety Urojonecałemiasta i kilka utworów z Narkotyków. Album ten nie jest autoryzowany przez zespół, podobnie jak kaseta Live ’92.

W marcu 2003 grupa wznowiła działalność. Cztery miesiące później muzycy („Kodym”, basista Jacek Żołądek oraz perkusista Grzegorz Puzio) nagrali we wrocławskim studiu dwa utwory: „Korowód” i „Zagłada robactwa” („Korowód” trafił na winylową wersję albumu Menda). W 2007 „Kodym” z nowym składem zespołu (basista Marcin Ciempiel i perkusista Artur Hajdasz) nagrał album Apteka. W czerwcu tego samego roku znowu nastąpiły personalne zmiany w grupie, przez co wiele koncertów zostało odwołanych. Miejsce Ciempiela zajął basista Janek Witaszek, a Hajdasza perkusista Marcin Słomiński. W tym składzie 29 czerwca 2007 Apteka zagrała koncert na Heineken Open’er Festival w rodzinnej Gdyni. W 2009 Słomińskiego zastąpił Seweryn Narożny. W 2010 muzycy nagrali nową płytę Tylko dla…, która ukazała się pod koniec czerwca. W 2011 r. Apteka w składzie Jędrzej Kodymowski, Grzegorz Puzio, Jacek Żołądek wystąpiła na XVII Przystanku Woodstock.