Greenpeace ufunduje mikroelektrownie fotowoltaiczną w II LO

Robert Biedroń uczynił kolejny krok w stronę zielonego i ekologicznego Słupska. Podczas spotkania z dyrektorem Greenpeace Polska, Robertem Cyglickim, ustalono, że organizacja ufunduje i zainstaluje mikroelektrownię fotowoltaiczną w jednej ze szkół. Wybór padł na Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, mieszczący się przy ulicy Mickiewicza.

Greenpeace

Wybierając placówkę brano pod uwagę aspekty techniczne, zapotrzebowanie na energię, lokalizację względem nasłonecznienia dachu, a także jak najlepsze wykorzystanie możliwości, jakie daje taka instalacja.

-Dzięki tej inwestycji chcemy pokazywać i promować tego typu instalacje w Polsce. Słońce jest dostępne dla wszystkich i można z niego korzystać, więc warto wykorzystywać je do produkcji energii. Ta elektrownia fotowoltaiczna z pewnością w znaczący sposób odciąży szkołę. Będzie to widoczne w rachunkach. – informuje Beata Maciejewska, pełnomocniczka prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji miasta.

Mikroelektrownia fotowoltaiczna

Przewidywana moc mikroelektrowni fotowoltaicznej to 9 kW, co pozwoli na wyprodukowanie około 9-10 tysięcy kilowatogodzin energii w ciągu roku. Inwestycja w Słupsku to nie pierwsze tego typu wsparcie finansowane przez Greenpeace – W ubiegłym roku wybudowaliśmy 14 tego typu instalacji, w tym 9 w różnych szkołach, głównie w województwie lubuskim. – dodaje Katarzyna Guzek, rzecznik prasowy Greenpeace.

Szacowany koszt budowy takiej mikroelektrowni fotowoltaicznej to około 30 tys. złotych. Otwarcie instalacji planowane jest na 22 września.