Była Pierwsza Dama otworzy jutro coś, czego w Słupsku jeszcze nie było

W Domu Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” otwarty zostanie „Kącika Babci i Dziadka”. Kącik otworzy jutro oficjalnie prezeska Zarządu Fundacji „Porozumienie Bez Barier” Jolanta Kwaśniewska wraz z prezydentem Słupska Robertem Biedroniem.

 

 

 

Pierwszy pilotażowy Kącik został stworzony przez Fundację „Porozumienie Bez Barier” w 2015 roku w Domu Pomocy Społecznej im. św. Franciszka Salezego na Solcu w Warszawie. W ramach projektu zaaranżowano przytulną przestrzeń, w której podopieczni ośrodka mogą się spotykać, przyjmować gości, czy brać udział w organizowanych dla nich wydarzeniach kulturalnych.

 

 

 

– Dzięki grantowi uzyskanemu przez Fundację „Porozumienie Bez Barier” z Fundacji MetLife, w 2016 roku powstaną dwa kolejne Kąciki – informuje Karolina Chalecka z Urzędu Miasta w Słupsku – Pierwszy z nich zostanie stworzony w Domu Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” w Słupsku.

 

 

 

Projekt metamorfozy przygotowały charytatywnie: Karolina Beltran, Katarzyna Jarosiewicz oraz Ewelina Górecka. Ideą projektu „Kącik Babci i Dziadka” jest wykreowanie namiastki rodzinnego domu w wybranych domach pomocy społecznej przy wykorzystaniu lokalnych zasobów oraz we współpracy z podmiotami wywodzącymi się z miejsc, w których powstają Kąciki.

 

 

 

Koncepcja „Kącika Babci i Dziadka” nawiązuje do długoletniego programu realizowanego przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” – „Motylkowych Szpitali”. Ideą powstania programu ,,Motylkowe Szpitale” było zastąpienie białego koloru, który w umysłach dzieci łączył się z cierpieniem i chorobą, elementami barwnego, baśniowego świata. Fundacji przyświecało hasło: „Farba kolorowa nie jest droższa od białej”. Dzięki realizacji programu zmieniła się rzeczywistość ponad 600 oddziałów dziecięcych w całej Polsce.

 

 

 

Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej ,,Porozumienie Bez Barier’’ Fundacja działa od 1997 roku. Od 2004 roku jest Organizacją Pożytku Publicznego. W 2013 roku zaangażowała się w prowadzenie ogólnopolskiego programu „Oswajanie starości”. Misją programu jest podniesienie problematyki starości oraz wymiana doświadczeń międzypokoleniowych poprzez nawiązanie i prowadzenie dialogu. W ramach „Oswajania starości” Fundacja m.in. współorganizowała pierwszą ogólnopolską paradę Seniorów (2014), wyprodukowała spot edukacyjny (2015), stworzyła poradnik dla osób dojrzałych pod tytułem „Jedz zdrowo, ćwicz z głową, żyj szczęśliwie” (2015) oraz zrealizowała w Warszawie pierwszy „Kącik Babci i Dziadka” (2015).