Bliski Wschód – problemy, możliwości

We wtorek, 15 grudnia o godz. 16:30 w auli (s. 414) przy ul. Boh. Westerplatte 64 odbędzie się wykład pt. „Bliski Wschód – problemy i możliwości”, który wygłosi dr Marek Brylew z Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego AP.

Bliski Wschód

Bliski Wschód będący kolebką kultur i religii zyskał na przestrzeni wieków na znaczeniu ze względu na swoje położenie geograficzne, zasoby naturalne oraz stosunki międzykontynentalne.

– Wydarzenia, jakie miały miejsce w ostatnich miesiącach, a które tak dotkliwie doświadczyły Europejczyków wywołały niepokój społeczny, skrajne emocje i lęk przed ludnością i religią islamską – mówi Katarzyna Mudryk-Praszczak z Akademii Pomorskiej w Słupsku. – Na wykład zapraszamy wszystkich tych, którzy chcieliby zgłębić swoją wiedzę na temat Bliskiego Wschodu w kontekście geopolityki, terroryzmu, migracji ludności i narastającej fali uchodźców.

Na wykład wstęp będzie wolny.

Marek Brylew – doktor, adiunkt w Instytucie Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Pomorskiej w Słupsku. Politolog zajmujący się sytuacją polityczną i społeczną w krajach Bliskiego Wschodu, także w aspekcie bezpieczeństwa międzynarodowego. Uczestniczył w misjach pokojowych w Libanie oraz misji stabilizacyjnej w Iraku. Autor wielu publikacji poświęconych temu regionowi, m.in. książek: Irak 2003 – 2005. Stabilizacja sytuacji społeczno-politycznej i tranzycja władzy, Irak 2006 -2012. Stabilizacja czy konflikt oraz artykułów: Liban. Polityczne spory o Syrię, czy cisza przed burzą, Kurdystan syryjski – regionalny dylemat, Ansar Allah – jemeński Hezbollah?. Współpracuje z Uralskim Instytutem Społeczno-Ekonomicznym w Czelabińsku. Czynnie uczestniczy w działalności Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe.