Białe bociany rozdane

Po raz czternasty wręczono „Białe Bociany”, nagrody starosty słupskiego, przyznawane za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochronę dóbr kultury. 

 

 

Gospodarzami spotkania byli: Zdzisław Kołodziejski, starosta słupski i Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica. „Białe Bociany 2016” – wykonane przez mistrza rzeźbiarstwa Zenona Frąckiewicza, nagrody pieniężne oraz pamiątkowe dyplomy otrzymali:

Magdalena Lesiecka – etnolog Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku Oddziału Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie za kreatywną edukację kulturową i popularyzację kultury tradycyjnej wsi Pomorza;

Witold Leśniewski z Dębnicy Kaszubskiej – pasjonat fotografii przyrodniczej i panoramicznej – za wyjątkową wystawę fotografii „PGR – 20  LAT PO”, dokumentującą budowle dawnych PGR-ów i obecne losy ich pracowników;

Elżbieta i Jan Nagórni z Ustki za nawiązanie w 2015 roku współpracy z Paryskim Stowarzyszeniem Artystów zrzeszających plastyków wszystkich narodowości, organizowanie cyklicznych spotkań i wernisaży zagranicznych twórców w prowadzonej w Ustce Galerii – Winiarni – Herbaciarni oraz za promocję artystów usteckich we Francji.

 

 

Wręczono też nagrody pieniężne i dyplomy, którymi w tym roku uhonorowano: Joannę Sobolewską – portrecistkę ze Świtał w gminie Damnica, Włodzimierza Lipczyńskiego – pasjonata dziennikarstwa ze Słupska, pisującego o ludziach kultury i ważnych wydarzeniach kulturalnych w regionie i kraju, Zenona Frąckiewicza – mistrza rzeźbiarstwa z Łupin (gm. Słupsk ), zespół wokalny „Wiśta-Wio” z Potęgowa, Ewę Grużewską – malarkę ze Starkowa (gm. Ustka), Krzysztofa Surowca – instruktora kulturalno-oświatowego w Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie i Martę Sikorę – wokalistkę, autorkę tekstów, muzyki i animatorkę kultury z Kępic.

 

 

Nagrody wręczyli starosta Zdzisław Kołodziejski i przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego – Jan Olech. Swoją nagrodę wręczył także Leszek Kuliński – wójt gminy Kobylnica, a otrzymała ją Bożena Łazarczyk – nauczycielka, poetka i pasjonatka fotografii ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy.

–  Organizatorzy, animatorzy i twórcy kultury z powiatu symbolicznie podziękowali staroście Zdzisławowi Kołodziejskiemu i wójtowi Leszkowi Kulińskiemu, wręczając im Powiatowe Sowy, symbolizujące mądrość w działaniu i podejmowaniu decyzji – mówi Paweł Lisowski z Zarządu Powiatu Słupskiego. Otrzymali je za skuteczne wspieranie kultury i twórców.

 

 

Uroczystość uświetniły występy: zespołu „Ale Babki” z Kobylnicy, zespołu „Wiśta-Wio” z Potęgowa, Marty Sikory z gminy Kępice oraz „Kapeli z Gminy Damnica”, która promowała swoją najnowszą płytę pt. „Po drugiej stronie okna”. Można było obejrzeć wystawę fotogramów nagrodzonego Witolda Leśniewskiego. Spotkanie zakończył symboliczny toast wzniesiony szampanem przez starostę, za pomyślność powiatowej kultury, jej twórców i animatorów.